Osobe sa autizmom besplatno će moći da koriste fiskulturne sale i bazene u školama u Beogradu, kao i usluge sportsko-rekreativnih centara u prisustvu stručnog osoblja, dogovoreno je danas na sastanku resonih ministara, gradonačelnika Beograda Siniše Malog i predstavnika organizacija.
Mali je, posle sastanka koji je održan u palati Srbija, rekao novinarima da će Beograd „obezbediti besplatne termine za osobe sa autizmom u svim gradskim sportsko-rekreativnim centrima, uz prisustvo defektologa i stručnog osoblja, kako bi im se omogućilo da se bave sportom“.
„Organizovaćemo dnevne i vikend kampove za osobe sa autizmom kako bi njihovi roditelji imali priliku da predahnu“, rekao je Mali.
On je podsetio da već drugu godinu zaredom 310 dece sa smetnjama u razvoju ima svoje lične pratioce koji im pomažu i dodao da je to besplatna usluga koju im je obezbedio Beograd.
Mali je rekao da će u budžetu za sledeću godinu biti obezbeđena dodatna sredstva tako da uslugu ličnog pratioca imaju sva deca kojoj je ovakva vrsta pomoći potrebna.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da će besplatni termini u školama koje imaju fiskulturne sale i bazene biti ustupljeni udruženjima osoba sa autizmom koja će deci organizovati sportske aktivnosti.
Ministar prosvete Mladen Šarčević rekao je da će u studentskim odmaralištima, koja su u nadležnosti Ministarstva prosvete, na Zlatiboru, Avali, a kasnije i Paliću biti organizovani produženi vikendi za decu sa autizmom.
Ministar sporta i omladine Vanja Udovičić rekao je da će osobama sa autizmom ustupiti kapacitete namenjene za bavljenje rekreativnim i profesionalnim sportom, ali i ustanove koje se bave sportskom medicinom.
„Želja nam je da na ovaj način podstaknemo sve segmente društva, da pokažemo odgovoran odnos prema svim građanima, prvenstveno prema onima kojima je to najpotrebnije“, istakao je Udovičić.
Kako je rečeno posle sastanka i Ministarstvo rada će podržati sve aktivnosti udruženja osoba sa autizmom i projekte koji se odnose na poboljšanje života ovih osoba.
Predsednica Udruženja „Autizam Srbija“ Vesna Petrović rekla je da joj je ovaj sastanak dao nadu da će se brže rešavati problemi osoba sa autizmom kako bi ovoj populaciji i njihovim porodicama svakodnevni život bio kvalitetniji.
Ona je navela da, prema podacima saveza udruženja osoba sa autizmom, u Srbiji ima oko 3000 osoba sa autizmom, ali je dodala da to nije ni približan broj.
Član Radne grupe za autizam Ministarstva zdravlja Milica Pejović Milovančević rekla je da je formirana radna grupa za izradu nacionalnog registra za osobe ometene u razvoju i da bi on trebalo da bude urađen do kraja godine.
Tada će se, kako je navela, videti koliko tačno u Srbiji ima osoba sa autizmom.
Ona je rekla i da u Srbiji postoje centri koji se bave dijagnostikom, ali nedostaju razvojna savetovališta, kadrovi koji bi se bavili decom sa autizmom.
„Dijagnostika je samo jedan od koraka.Neophodno je pružanje terapije i kontinuirano bavljenje ovim osobama, jer one rastu i razvijaju se“, rekla je ona.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.