Građevinska direkcija Srbije (GDS) saopštila je juče da još uvek nema utvrđene metode kako bi se sanirale dve zgrade u beogradskom naselju Dr Ivan Ribar u kojima je prilikom gradnje korišćen premaz oplatol, koji sadrži nedozvoljenu koncentraciju otrovnog fenola.


– Kontaktirali smo niz svetskih institucija. Taj problem nije poznat i ne postoje još uvek utvrđene metode kako se on sanira i fenol eliminiše. Mi radimo istraživanja i utvrdili smo 11 laboratorijskih metoda, a devet trenutno testiramo na objektima da vidimo koje će dati najbolje rezultate, rekao je zamenik direktora GDS Mirko Petrović.

On je na sednici Odbora za građevinarstvo Privredne komore Srbije kazao da je GDS angažovala Tehnološki i Hemijski fakultet, Institut u Vinči, Kraljevski institut u Belfastu, Institut u Hajldelbergu, a tražili su pomoć i u Kanadi i Finskoj, ali je utvrđeno da za sada ne postoji gotovo rešenje kako se fenol može eliminisati.

Kako je precizirao, beton u tim zgradama je upio oplatol, podsećajući da su objekti dobili upotrebne dozvole u oktobru prošle godine, a da se problem pojavio u aprilu kada su spoljne temperature dostigle nivo kada on počinje da isparava i kada su stanari intenzivno počeli da osećaju neprijatan miris tog jedinjenja.

Petrović je naveo da je GDS podnela prijave svim republičkim i gradskim inspekcijama, kao i krivične prijave protiv N. N. lica kako bi se utvrdilo ko je napravio propuste u procedurama i kako se sporni oplatol našao u legalnoj prodaji.

– Nisu krivi investitori i izvođači. Oni su kupili određeno sredstvo u regularnoj prodaji na stovarištima sa svim papirima, da bi se kasnije ispostavilo da ono štetno utiče na zdravlje, rekao je on.

Prema njegovim rečima, problem sa oplatolom istog proizvođača, koji sadrži fenol, ima još najmanje pet građevinskih firmi, što je, kako je istakao, nedvosmisleno utvrđeno otpremnicama, fakturama i građevinskim dnevnicima.

Petrović je podsetio da je GDS na prve primedbe stanara angažovala Zavod za javno zdravlje, gde je nakon merenja i ispitivanja utvrđeno da se u stambenim objektima nalaze fenoli od kojih potiče neprijatan miris.

– GDS je angažovala i VMA da pregleda ljude koji su boravili u tim objektima i utvrde da li boravak u tim prostorima ima neželjene efekte na zdravlje ljudi koji su u njima boravili – rekao je on.

Petrović je naglasio da je „problem jako skup za GDS“, ne želeći da precizira o kolikoj se šteti radi, ali je podsetio da je reč o 10.000 metara kvadratnih koji su prodati po ceni od 1.290 evra po kvadratu.

– GDS u te dve zgrade ima 220 stanova koji su svi prodati i svi useljeni. Mi sada moramo ljude da raselimo, da snosimo troškove njihovog preseljenja i rešimo problem sa zgradama, kazao je on, dodavši da GDS tek predstoji niz sudskih procesa u vezi sa tim slučajem.

Petrović je naveo da GDS neće dopustiti da se slučaj zataška i da će biti uporni da se ide do kraja sa utvrđivanjem krivca.

Stanovi ne ispunjavaju uslove za život

Kako je Danas pisao, u julu je Zavod za javno zdravlje utvrdio prisustvo toksičnih materija u zidovima zgrade i u svom zaključku istakao da sporni stanovi ne ispunjavaju uslove za život ljudi. Takođe je kliničkim ispitivanjima na VMA utvrđeno da je kod pojedinih stanara uvećano prisustvo fenola i hipurne kiseline i do 700 odsto. Građani su posle toga napustili svoje stanove. Njima je Građevinska direkcija ponudila da plati privremen smeštaj dok se problem sa novoizgrađenim zgradama ne reši, ali većina njih je to odbila, smatrajući uslove ponude „sramnim“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari