samo su neka su od uobičajenih pitanja koja se ovih dana mogu čuti na svakom koraku. Cena? Ma, dogovorićemo se!
Bolje sud nego „keš“
– Ukoliko preprodavac nema kod sebe novac da plati kaznu, onda to postaje stvar suda A sudovi su kod nas prilično neefikasni po tom pitanju.
samo su neka su od uobičajenih pitanja koja se ovih dana mogu čuti na svakom koraku. Cena? Ma, dogovorićemo se!
Bolje sud nego „keš“
– Ukoliko preprodavac nema kod sebe novac da plati kaznu, onda to postaje stvar suda A sudovi su kod nas prilično neefikasni po tom pitanju. Zato ulični prodavci i ne žele da plaćaju kaznu na ulici, jer znaju da je neće ni platiti ukoliko se protiv njih napiše prijava. Kada bi im se na licu mesta naplaćivalo 25.000 dinara, što je u skladu sa zakonskim okvirima, onda bi se taj problem efikasnije rešavao – zaključuje Kovačević.
Uličnih prodavaca polovnih knjiga više je nego ikada. Knjige su kod njih u proseku jeftinije u rasponu od 20 pa čak do 70 odsto u odnosu na knjige koje se mogu nabaviti u knjižarama. Ipak, njihova delatnost je nezakonita, a komunalni inspektori svakodnevno se motaju okolo i gledaju kako da ih „cepnu“ po džepu.
Zoran Miholjčić, zajedno sa suprugom više od 20 godina, prodaje polovne knjige u Kosovskoj ulici. Nekada su knjige prodavali na improvizovanim tezgama i tada je ulica ličila na svojevrsni sajam knjiga, a danas se prodaja vrši krišom, iz haustora, kombija ili gepeka automobila.
– Do pre nekoliko godina radili smo nesmetano. Danas, međutim, komunalna inspekcija obilazi nas dva puta dnevno i svaki put kažnjavaju sa 2.500 dinara. Plaćamo, šta drugo. Bolje je platiti nego dospeti na sud, jer tek tamo će da nas „oderu“. Ukoliko nemamo novca da platimo kaznu na licu mesta, a čujemo da dolazi inspekcija, nastaje opšte bežanje i skrivanje po okolnim kućnim ulazima – priča Miholjčić.
Prodavci iz Kosovske kažu da u pojedinim zapadnim zemljama ulični prodavci knjiga ili cveća nesmetano obavljaju svoju delatnost i navode primer Australije i Francuske gde se na centralnim gradskim trgovima slobodno obavlja prodaja polovnih knjiga.
Prodavci iz Kosovske pokušali su u više navrata da legalizuju svoj rad. Pre nekoliko godina osnovali su i udruženje poznavalaca i ljubitelja knjiga pod nazivom „Kult – art“, ali ni to nije pomoglo. Kada su pokušali da otkup knjiga legalizuju kao delatnost, od nadležnih su dobili odgovor da „mogu da otkupljuju maline, ali ne i knjige“. Jedan od prodavaca iz Kosovske, koji iz razumljivih razloga nije želeo da se predstavi, kaže da se ovim poslom bavi sezonski. Do knjiga dolazi tako što pred kraj školske godine obilazi osnovne i srednje škole, sedne u školsko dvorište i postavi tablu na kojoj piše: „otkup knjiga“. Učenici, srećni što su se otarasili muke, knjige mu prodaju budzašto, a on ih potom prodaje u Kosovskoj. Po zanimanju je inače taksista, pa mu preprodaja polovnih knjiga dođe kao dopunska delatnost.
Načelnik opštinske uprave Starog grada Dejan Kovačević kaže da ne postoji zakonska mogućnost da se rad uličnih prodavaca u Kosovskoj legalizuje jer „niko ne može da legalizuje preprodaju“.
– Nema tu egzistencijalno ugroženih i ne radi se o socijalnom elementu. To su profesionalci. Neposredno pred početak školske godine prodaju knjige u Kosovskoj, tokom zime prodaju diskove u Knez Mihailovoj, a o njihovim zaradama običan čovek može samo da sanja – ističe Kovačević.
On dodaje da problem uličnih prodavaca nije samo problem Kosovske ulice, već i šire. Ne plaćaju nikakav porez, rade manje-više nesmetano, jer komunalni inspektori nemaju nikakva druga ovlašćenja, osim da naplate kaznu od 2.500 dinara na licu mesta.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.