Vršilac dužnosti sekretara za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević svečano je u amfiteatru Gerontološkog centra Beograd otvorila Četvrti međugeneracijski festival – „Okej festival”.
Ona je tom prilikom istakla važnost činjenice da se manifestacija održava četvrtu godinu zaredom, kao i da je jedan od glavnih ciljeva omogućavanje uslova za prenošenje znanja sa starijih generacija na mlađe.
Festival traje od 27. do 29. aprila, a učešće su između ostalih uzeli i Škola za dizajn Beograd, osnovne škole „Vlada Obradović Kameni” i „Rade Končar”, Trinaesta beogradska gimnazija, Vrtić „Princeza Olivera”, kao i kulturno-umetnička društva „Srbija 011” i „Dimitrije Tucović”. Glavni cilj je međugeneracijsko zbližavanje kroz kreativne radionice, koncerte, radne akcije, takmičenja u plesu, umetničko stvaralaštvo, kao i druženja uz muziku. Ove godine, festival je prvi put postao internacionalnog karaktera, pošto je iz Poljske stigao poziv za gostovanje od „Brama teatra”.
Sekretarka za socijalnu zaštitu je naglasila da joj je veoma velika čast i zadovoljstvo da, u ime Grada Beograda i Sekretarijata za socijalnu zaštitu, svečano otvoriti ovakvu manifestaciju.
– Još 2014. godine rodila se ideja da Beograd dobije jednu ovakvu manifestaciju, a razlog leži pre svega u činjenici da u Beogradu živi 400.000 penzionera i po tome je svakako prvi u Srbiji. Organizacija ovakvih manifestacija je pravi način za prenošenje znanja sa starijih generacija na mlađe – istakla je Nataša Stanisavljević.
Prema njenim rečima, stariji sugrađani su izgradili naš grad i zemlju, a Grad Beograd će nastaviti da sprovodi odgovornu socijalnu politiku. Stalo nam je, navodi Stanisavljevićeva, da najstariji sugrađani primete napore koje gradska vlast čini kako bi Beograd bio lepši i bolji grad za život, a sigurno je da će uz svakodnevno poboljšanje situacije u Srbiji i Beogradu i seniori moći da osete boljitak.
– Grad Beograd je postao pokrovitelj ovog festivala pre četiri godine, a kontinuitet koji je postignut od tada govori o njegovoj vrednosti. Želim da zahvalim Gerontološkom centru Beograd na svemu što svakodnevno rade za najstarije sugrađane, kao i resornom ministarstvu, ministru Aleksandru Vulinu i Vladi Republike Srbije, koja je prepoznala međugeneracijski festival i koncept međugeneracijske saradnje. Grad Beograd će nastaviti da osmišljava aktivnosti i cilj nam je da najstariji sugrađani uvek znaju da imaju kome da se obrate – rekla je sekretarka za socijalnu zaštitu.
Državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Vladimir Ilić je istakao da je lepo videti veliki broj ljudi na festivalu, kao i da je siguran da će uslediti još jedno uspešno i lepo druženje.
– Ovu godinu je Vlade Republike Srbije proglasila za godinu međugeneracijske saradnje i solidarnosti. Sada treba da pokažemo da mladi i stari mogu da sarađuju, a organizacijom ovakvih manifestacija pokazujemo da i najstariji sugrađani mogu da se aktiviraju i na neki način fuzionišu sa mladima – rekao je Ilić.
Događaju je prisustvovala i direktorka Gerontološkog centra Beograd Suzana Mišić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.