KOMPLETAN PROGRAM PROSLAVE DANA BEOGRADA
PETAK, 16. APRIL
Skupština grada Beograda
12.00: Svečana sednica Skupštine grada – Proglašenje dobitnika Nagrade grada Beograda za 2009; promocija monografije „Paja Jovanović“ Nikole Kusovca
Beogradska tvrđava
12-18: Jela rimskog carstva i distribucija brošure „Najznačajnije tačke Singidunuma“;
12-14: Rimske borbe; do 14.00: Antička muzika;
14.00: Polaganje cveća na Spomen obeležje predaje ključeva knezu Mihailu; 14.30: Koncert orkestra MUP (Muzički paviljon); 15.00: Otvaranje izložbe akvarela Milice Petrović; 16.00: Muzičke škole u Muzičkom paviljonu – MŠ „Mokranjac“;
17.00: Arheološke ture, polazak ispred Unutrašnje Stambol kapije
Konak kneginje Ljubice,
Kneza Sime Markovića 8
12.00: Enterijeri beogradskih kuća – stalna postavka, 13.30: Izložba „Prva zdravica: badenske šolje iz Muzeja grada Beograda“ autora Miloša Spasića
Dom Jevrema Grujića,
Svetogorska 17
12 i 17: Jednočasovni obilazak kolekcije Jevrema Grujića uz kustosa (dva puta uz jednu VIP posetu); 19.00: Otvaranje izložbe „Odabrani radovi inspirisani Beogradom“ Cileta Marinkovića ili „Lepe žene šetaju Beogradom“;
19.30 Koncert „Muzika kao most među vekovima“ (XIX, XX i XXI vek) i „Idilično sanjarenje“, izvodi: Milica Barać, harfa
Kulturni centar „Grad“,
Braće Krsmanović 4
18.00: R POINT predstavljaGRUBB (Gipsy Roma Urban Balkan Beats); 20.00: Otvaranje izložbe fotografije „106 +365“ + koktel uz gradske DJ-eve i specijalnog gosta; 21.30: Louie Austen (Austrija), koncert; 23.00: Dimitrije Stojanović (Beograd), koncert; 01.00: Lamilario (Sarajevo), koncert
Biblioteka grada Beograda, Knez Mihailova 56
18.00: „Nokturno“ – veče posvećeno stihovima o Beogradu sa osvrtom na postavljenu izložbu u Galeriji, uz muziku studenata FMU; 19.00: Promocija izdanja „Otmeni grad Grihišvajsenburg, Alba Greka ili Beograd“, govore: Dr Đorđe Kostić, Milorad Sofronijević i Ljubica Ćorović; U toku: Izložba crteža „Duboki udah života“ akademskog slikara Vesne Milunović
Muzej Cepter,
Knez Mihailova 42
20.00: Predstavljanje Muzeja Cepter; program: deo predstava „Frida Kalo“, režija: Ivana Vujić i „Kosta“ u izvođenju Koste Bunuševca Opere i teatra Madlenianum; kratak film; Valentina Tirmenštajn, električna violina; voditelj: Minja Subota
Programi po opštinama
LAZAREVAC: 12-18, Biblioteka „Dimitrije Tucović“ – Književni program „Lazarevac čita“; 19.00, Centar za kulturu, Moderna galerija: Promocija monografije „Pesniče naroda mog“
GROCKA: 18.00, Centar za kulturu: Izložba fotografija Perice Lukovića; 19: Aforizmi o Beogradu Bojana Ljubenovića i Ivana Mrđena
SOPOT: 18.00, Centar za kulturu: Muzički program, etno koncert, gost Sanja Ranković; 19.00: Protokol magistrata, promocija
SURČIN: 19.00: Pozorišna predstava „Mocart“
OBRENOVAC: 19.00, Biblioteka „Vlada Aksentijević“: Književno veče uz predstavljanje knjige „Za uspomenu i dugo sećanje“ Ljubice Matić Lozanić. Govore: Kosta Lozanić, Vladimir Andrić i Ivana Janošević
MLADENOVAC: 19.00, Centar za kulturu: Koncert rok bendova iz Mladenovca
SUBOTA, 17. APRIL
Šetnje i obilasci
9-13: Bregovi Beograda – Avala, polazak: turistički parking ispred Skupštine grada Beograda; prodaja karata: TIC Terazije, podzemni prolaz kod Palate „Albanija“; 14-16: Rimske borbe (Avala); 11-13: Šetnja kroz Antički Singidunum, polazak kod Spomenika Knezu Mihailu; prijavljivanje: TIC Terazije; 11-13: Šetnja kroz Beogradsku varoš i Beogradsku tvrđavu, polazak ispred Palate „Albanija“; prijavljivanje TIC Terazije; 17.00: Arheološke ture, polazak ispred Unutrašnje Stambol kapije, Beogradska tvrđava; 18.00- 19.30: Stari Zemun, polazak ispred zgrade Starog magistrata; prijavljivanje: TIC Terazije
Beogradska tvrđava
11-14: Konjičke igre (Donji grad); 12-18: Jela rimskog carstva; 12-18: Degustacija vina i meda (Gornji grad); do 14.00: Antička muzika
Konak kneginje Ljubice
12.00: Specijalni program „Na kafi kod kneginje Ljubice“; 13.30: Izložba „Prva zdravica: badenske šolje iz Muzeja grada Beograda“; 14-16: Dečja radionica – „Prva zdravica“
Dom Jevrema Grujića
12 i 17: Jednočasovni obilazak uz kustosa (dva puta dnevno) kolekcije Jevrema Grujića; 19.00: Beogradske legende – Nova i stara „Kosa“, razgovor sa glumcima aktuelne postavke Ateljea 212 i nekadašnjih aktera predstave iz 1969. godine; U nastavku prethodnog programa Koncert „Muzika kao most među vekovima“ (XIX, XX i XXI vek) Miša Krstić i njegov bend
Savsko šetalište
18.00 (od Ambasade Francuske ka „Pobedniku“): Izložba fotografija „ULUPUDS Beograđanima“
Pozorište na Terazijama
19.30: D. Radović – S. i D. Ilić: „Na slovo na slovo“, premijera, mjuzikl; režija: Darijan Mihajlović
Kulturni centar „Grad“
23.00: SLUŠAJ!!!!! LISTEN (muzički program)
Programi po opštinama
MLADENOVAC: 12.00, Centar za kulturu: Otvaranje izložbe dečjih slika sa Likovne radionice; 19.00: Književno veče Risto Vasilevski
LAZAREVAC: 18.00, Centar za kulturu: Najbolji recitatori i besednici Srbije, Gradski orkestar, MŠ „Marko Tajčević“, muzičko-scenski program
GROCKA: 19.00: Koncert džez kvarteta Lazara Tošića
OBRENOVAC: 19, Biblioteka „Vlada Aksentijević“: Matine pesnika Dejana Aleksića, uz muzičke teme iz Diznijevih crtanih filmova u izvođenju violončeliste Dalibora Bogdanovića
SURČIN: 19: Koncert narodnih igara i izvornih pesama KUD-a „Diogen“
NEDELJA, 18. APRIL
Ulicama Beograda
10.00: Veliki Beogradski maraton
Zbirka ikona Sekulić,
Uzun Mirkova 5
11, 12 i 13.00 Zbirka ikona Sekulić – stručno vođenje kroz postavku
Beogradska tvrđava
12.00: Muzičke škole u Muzičkom paviljonu – MŠ „Davorin Jenko“; 14.00, Muzičke škole u Muzičkom paviljonu – MŠ „Vladimir Đorđević“; 17.00: Arheološke ture, polazak ispred Unutrašnje Stambol kapije
Konak kneginje Ljubice
12.00: Enterijeri beogradskih kuća – stalna postavka; 14-16: Izložba „Prva zdravica: badenske šolje iz Muzeja grada Beograda“, autora Miloša Spasića, dečija radionica – „Prva zdravica“
Dom Jevrema Grujića
12 i 17: Jednočasovni obilazak kolekcije Jevrema Grujića uz kustosa (dva puta dnevno); 19.00: Književno veče „Misao, ideja, reč, sklad i harmonija“, „Legende o Beogradu“- Rebeka Levi
Pozorište na Terazijama
19.30 D. Radović – S. i D. Ilić: „Na slovo na slovo“, mjuzikl, (repriza)
Kulturni centar „Grad“
21.00: PAPIER TIGRE(Nant – Francuska) – koncert; 22: Kill Me Laser (Beograd): 23.00: Threesome (Beograd) – koncert u produžetku
Programi po opštinama
MLADENOVAC: 12.00, Centar za kulturu: Dugometražni crtani film za decu
LAZAREVAC: 18.00, Centar za kulturu: Najbolji recitatori i besednici Srbije, Gradski orkestar, MŠ „Marko Tajčević“, muzičko-scenski program; 19.30 „Hasanaginica“, pozorišna predstava
RAKOVICA: 20.00, Centar za kulturu: Koncert etno grupe „Prelo“
PONEDELJAK, 19. APRIL
Skupština grada Beograda
12.00: Ceremonija dodele Nagrade grada Beograda (televizijski prenos na TV Studio B)
Avalski toranj
17.00: Svečanost otvaranja tornja na Avali; program vodi: Vladimir Jelić, u umetničkom delu učestvuju: Hor i Zabavni orkestar RTS-a i Hor „Kolibri“; 18.00: Muzičke škole MŠ „Slavenski“ i -MŠ „Stanković“, muzički program; 20.00: Vatromet uz direktan prenos na RTS
Šetnje i obilasci
11.00: Topčider-ambijentalna kulturno istorijska i prirodna celina Beograda, polazak ispred Konaka kneza Miloša; prijavljivanje: TIC Terazije, podzemni prolaz kod Palate „Albanija“; 18-18.45: Skadarlija za sva vremena (TOB) Polazak kod „Dva bela goluba“; prijavljivanje: TIC Terazije; 14.00: Promocija novog izdanja Turističke organizacije Beograda i otvaranje izložbe „Šetnja kroz Antički Singidunum“ (Galerijski prostor Turističkog informativnog centra u Knez Mihailovoj 6)
Dom Jevrema Grujića
12 i 17: Jednočasovni obilazak uz kustosa (dva puta dnevno) kolekcije Jevrema Grujića; 20- 02: Belgrade Party uz najpoznatije beogradske DJ-eve za učesnike i organizatore manifestacije „Dani Beograda“
Beogradska tvrđava
14.00: Muzičke škole u Muzičkom paviljonu – MŠ „Vojislav Vučković“; 16: Muzičke škole u Muzičkom paviljonu – MŠ „Josif Marinković
Biblioteka grada Beograda
19.00: Predavanje „Arhitektura Beograda od Terazija do Kalemegdana“, govori mr Ljiljana Miletić Abramović, kustos, muzejski savetnik
Kosančićev venac
20.00: „Beograd 011“ veče u čast Mome Kapora
Programi po opštinama
SOPOT: 12.00, Centar za kulturu: Istorija i sakralna baština – Tribinski program
SURČIN: 17.00: Koncert Beogradskog diksilend orkestra
OBRENOVAC: 19.00, Biblioteka „Vlada Aksentijević“: Predstavljanje knjige „Kuća i okućnica“ Miodraga Tomića Stublinskog i otvaranje izložbe skulptura ovog autora, učestvuju još i: obrenovački muzičari i dr Đorđe Janić, kritičar
MLADENOVAC: 19.00, Centar za kulturu; Promocija monografije „Beograd kroz istoriju“; 19.00, Biblioteka „Dimitrije Tucović“: Književni program – „Beograd u delima Mome Kapora“; 20.00, Centar za kulturu: Modna revija Marka Mitanovskog
(izložba kostima i fotografija kostima), 21.00, Centar za kulturu: Muzički program „Zlatne sedamdesete“
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.