Nelegalno nadziđivanje zgrade u Ustaničkoj ulici broj 214-222 ni posle gotovo pet meseci nakon inspekcijskog rešenja za obustavu radova nije zaustavljeno, a stanari zgrade na Konjarniku stalno trpe posledice te nestručne gradnje.
Ovog puta, na neobezbeđenom gradilištu zamalo je izbegnuta nesreća kada je daska sa sedmog sprata pala na pešačku stazu, na metar ispred deteta koje je u tom trenutku prolazilo.
Da napomenemo, stanari su od početka gradnje ukazivali inspekcijama na različitim nivoima, od komunalne do inspekcije rada, da gradilište nije propisno obezbeđeno.
„Na svako naše insistiranje, inspektori su izlazili na teren uglavnom sa zakašnjenjem, a nalazi su bili slični: sve je po propisu. Inspekcija rada je navela da su radnici zaštićeni i da nose šlemove. Gradska komunalna inspekcija zaključila je da je gradilište obezbeđeno, iako je kao zaštita na obodu zgrade samo visila zelena mrežica, koja posle dva dana nije čak bila ni spuštena“, rezignirano je ispričala stanarka jedne od zgrada, prilikom posete novinara Danasa gradilištu. Ona je tada navela da se plaši za bezbednost svoje dece koja tuda svakodnevno prolaze kada idu u školu.
Da su strahovi stanara opravdani, moglo se i tada videti golim okom, s obzirom da je uz zgradu, a neposredno duž pešačke staze, bilo komada građevinskog materijala ali i delova fasade koji su otpadali sa zgrade usled preopterećenja tokom nadziđivanja.
Još krajem leta, stanarka koja je na poslednjem spratu ispričala nam je da je gotovo sav građevinski materijal prenet preko ploče iznad njenog stana, a da se jednom prilikom čitava bala sa građevinskim blokovima otkačila sa sajli i pala, bukvalno rečeno, na njenu dnevnu sobu. „Pored sve torture koju svi trpimo od početka radova, tada sam doživela takav šok da sam završila u bolnici“, ispričala je ona, vidno potrešena.
Podsetićemo da su pre manje od mesec dana, izvođači radova nasilnim i nestručnim radom, a bez neophodne dozvole nadležnog javnog preduzeća „Beogradske elektrane“, oštetili termo instalacije i ostavili zgradu bez grejanja ali i načinili veliku materijalnu štetu. To javno preduzeće podnelo je protiv izvođača radova i prijavu Komunalnoj inspekciji, zbog „neovlašćenih radova na kućnoj grejnoj instalaciji“.
Ni poslednji incident, kada je daska sa skele pala nadomak deteta, o čemu je policija sačinila zapisnik, nije naterao nadležne institucije da odreaguju i zatvore gradilište koje bez pauze radi od maja ove godine. Predstavnici stanara su, početkom meseca imali i drugi sastanak sa predstavnicima Ministarstva građevine koji su odavno upoznati sa svim nepravilnostima i nezakonitostima ovog slučaja, o čemu smo u više navrata pisali. Nakon neprestanog insistiranja stanara, drugi sastanak je održan gotovo tri meseca nakon prvog, ali prema rečima stanara nije urodio plodom.
„I pored obećanja da će se najbrže ispitati dokazi i ostvariti saradnja stanara i inspektora (do koje nije došlo), na sastanku opet nisu dokumentovani nalazi već nam je usmeno saopšteno da je objekat bezbedan što potvrđuje „mišljenje“ Ljubivoja Miletića iz geotehničkih uslova?“, napisali su stanari u novom dopisu kojim od ministarke Zorane Mihajlović traže hitan sastanak. Oni dodaju da od „ministarkinih saradnika“ nisu dobili odgovore ni na jedan navod o „urbanističkom kriminalu“ načinjenom ovom nadgradnjom, već samo informaciju da je u dokumentaciji „bilo grešaka koje su ispravljene „zaključkom“ iz 2014. godine“. „Na samom početku sastanka pitali smo za dozvolu da napravimo tonski zapis ili službenu belešku kako bi izbegli mogućnost različitih interpretacija, ali nam to nije dozvoljeno“, naveli su stanari u dopisu ministarki Mihajlović.
Ko i kako gradi na Konjarniku
Pored činjenice da do nadziđivanja zgrade na prvom mestu nije ni smelo da dođe bez pristanka svih vlasnika stanova, podsetimo da ovaj slučaj vrvi od propusta u proceduri i nepotpune i proizvoljne dokumentacije, da ne postoji stručna procena stabilnosti zgrade, kao i da su investitori probili zadate dimenzije, pa umesto potkrovlja nadzidali i dodatni sprat. Investitor gradnje je Stanarska zadruga Podstanar koja sada gradi stanove isključivo za prodaju a ne za zadrugare, o kojoj gotovo da nema podataka u Agenciji za privredne registre. Subinvestitor radova je firma Rolling invest, koja je ove godine bila u blokadi gotovo šest meseci, i o kojoj se takođe ne može saznati gotovo ništa. Izvođač radova je beogradska firma Vinstan, osnovana u januaru prošle godine, čiji je vlasnik u julu ove godine, u jeku gradnje, uhapšen sa 10 kilograma marihuane.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.