„Nije istina da je u Beogradu veliki pritisak na domove za stara lica i da se dugo čeka na smeštaj. Nikada se ne čeka više od nekoliko dana.
U poslednjih tri godine ne sećam se da je neko čekao na smeštaj duže od mesec dana, a i to je u ekstremnom slučaju i to možda za garsonjeru“, tvrdi za naš list direktorka Gerontološkog centra Beograd, Brankica Janković, demantujući informacije koje su se pojavile u medijima da je veliki pritisak na domove za stare i da postojeći kapaciteti nisu dovoljni. Gerontološki centar Beograd ima četiri doma(Bežanijska kosa, Voždovac, Karaburma i Stacionar u Diljskoj ulici) i može da primi ukupno 1.200 korisnika svih kategorija, nezavisne, poluzavisne i zavisne.
– Uvek ima dovoljno mesta. Nažalost, u Domu na Bežanijskoj kosi i u Stacionaru u Diljskoj ulici, dolazi izuzetno teška kategorija korisnika, u vrlo lošem zdravstvenom i psihičkom stanju, pa moram da konstatujem da je velika fluktuacija korisnika. Sačeka se par dana, ali uvek ima mesta. I kada se čeka, to obično bude kategorija nezavisnih korisnika, za garsonjeru ili apartman, gde ipak ljudu žive duže i zato se dešava da se malo sačeka na mesto, ali to u krajnje slučaju može da bude mesec dana, ne više, kaže direktorka Janković. Ona dodaje da ne postoji lista čekanja za smeštaj u dom, većspisak zahteva, od kojih se neki realizuje većistog dana po prijemu.
– U toku jednog dana javi nam se recimo desetak ljudi, neko bude smešten istog dana, ali može da se dogodi da neko sačeka, i to ona kategorija za koju trenutno nema mesta. Recimo, čovek podnese zahtev da bude smešten isključivo na Voždovcu za nezavisnu kategoriju, onda mi sačekamo malo da vidimo da li nekoga možemo da premestimo, u međuvremenu pitamo da li bi neko želeo da promeni sobu ili mesto, ali sve se to odvija za nekoliko dana, objašnjava naša sagovornica.
Da bi osoba mogla da boravi u nekom od četiri državna doma za stare, mora prvo da se obrati centru za socijalni rad, na opštini na kojoj ima prebivalište. Onda stručni tim izlazi na teren da utvrdi da li osoba živi sama i u kakvim uslovima, ukoliko se ustanovi da je zahtev opravdan uz dodatna dokumenta kao što su izvod iz knjige državljana, krštenica, venčani list (ako je lice u braku), izvod iz matične knjige umrlih (ako je bračni drug umro), tome treba dodati poslednji ček od penzije, lekarsko uverenje, nalaz od neuropsihijatra, dokaz iz poreske uprave da je lice platilo porez, fotokopije zdravstvene knjižice i lične karte, i najbitnije ličnu izjavu da želi u dom.
– Uglavnom se dešava da korisnik sam želi u dom, mada česta životna priča, u poslednje vreme jeste da deca, zbog posla ne mogu starim roditeljima da posvete pažnju, budući da je njima nekada potrebna dvadesetčetvoročasovna nega i onda ih upute u dom. Naravno, da bi stara osoba uopšte dospela u dom, najbitnija je njena lična izjava da to želi. Prvo im je teško da se odvoje od svoje porodice, ali nakon mesec dana adaptacije, prihvate situaciju i bude im bolje jer se naviknu na društveni život koji postoji po domovima, pa se čude zašto ranije nisu došli. Zadovoljni su sa svojom generacijom, imaju organizovane izlete, „žurke“, koncerte, takmičenja, a osim toga, u domu ima posebnih uslova i za ljude u kolicima, priča direktorka Gerontološkog centra.
Usluge koristi 7.500 starih lica
U Beogradu trenutno ima 20 dnevnih centara i klubova za stara lica, čije usluge koristi 7.500 najstarijih Beograđana. U pripremi je otvaranje prvog kluba na Vračaru, u Ulici Franca Rozmana. Kako kažu u Gerontološkom centru, u planu je i otvaranje dnevnih klubova u Grockoj, Barajevu i Surčinu. Služba Pomoću kući, koju koristi 2.003 korisnika postoje 13, na teritoriji 14 opština. Za sada tu uslugu pruža ukupno 650 gerontodomaćica, a postoje najave iz Grada da će se ova služba proširiti.
Cene u domovima od 21 do 35 hiljada dinara
U zavisnosti od doma i kategorije korisnika, da li se radi o nezavisnim ili zavisnim licima, cena smeštaja u državnim domovima je različita. Tako za boravak u domovima na Karaburmi i Voždovcu mesečno treba izdvojiti od 21 do 23 hiljade dinara, za neke kategorije i 28. U Domu na Bežanijskoj kosi, starom 25 godina, koji se smatra najvećim i najsavremenijim, cena smeštaja je od 28 do 34, odnosno 35 hiljada dinara, koliko košta garsonjera ili apartman. Treba napomenuti da se cena smeštaja u privatnim domovima za stare, kreće od 500 do 1.000 evra, sve zavisi od toga kakav je smeštaj i da li je korisnik pokretan ili ne.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.