Povećanje stope poreza na imovinu za 2017. godinu biće ograničeno na maksimalnih 2 odsto u odnosu na prethodnu godinu, odlučeno je na današnjoj sednici gradske Skupštine, zahvaljujući amandmanu koji je uložilo Gradsko veće a potpisao gradonačelnik Siniša Mali.
Do sada je visina ove stope mogla da naraste i do 80 odsto iz godine u godinu, što se u nekim slučajevima i dešavalo, ali u obrazloženju gradonačelnika navodi se da će se ovim amandmanom više voditi računa o finasijskim mogućnostima socijalno ugroženih građana.
Odbornici Grada najviše su polemisali o ovoj temi zbog, u nekim slučajevima, veoma promenljive stope poreza kao i brojnih oscilacija u iznosima koje su građani do sada plaćali.
Jedan od najangažovanijih u raspravi bio je odbornik DS-a Zoran Alimpić koji je izrazio čuđenje što je ovaj amandman stigao od gradonačelnika jer je, kako kaže vladajuća većina tek sad shvatila ono na šta je on, godinama upozoravao, a to je neverovatan rast poreza na imovinu.
– Stiglo se do dna novčanika građana. Oni više ne mogu da plaćaju ovaj namet, pa ste sad rešili da ga ograničite na dva odsto, znači ne čak ni da zaustavite dalje povećanje – upozorava Alimpić.
Predstavnici gradskih vlasiti objasnili su da su ovakve nestabilnosti rezultat toga što na stopu poreza direktno utiče situacija na tržištu, pa Grad tu ne može mnogo da interveniše.
Direktorka Uprave javnih prihoda Violeta Nićiforović obrazložila je da se za formiranje stope poreza, po Zakonu, „uzima prosek cena ostvarenih u prometu nepokretnosti od 1. januara do 30. septembra tekuće godine za određenu zonu, a u slučaju da nije bilo bar 3 prometa uzimaju se cene iz graničnih oblasti“.
Predložena odluka i amandman koji je predmet rasprave, naglasio je predsednik Skupštine Nikola Nikodijević, upravo će regulisati ovu situaciju, kako potencijalna promena poreske osnovice ne bi predstavljala veliki udar na budžet građana.
– Ono što ćemo mi ovom odlukom ograničiti, to je da tamo gde je došlo do povećanja cena kvadrata, maksimalno povećanje poreza bude do dva odsto. Tamo gde je došlo do smanjenja, biće smanjen porez – objasnio je Nikodijević.
Kako je dodao, u odnosu na ovu godinu i 2017. se očekuje isti prihod od poreza, a to je 15,5 milijardi dinara.
Porez na imovinu jedan je od osnovnih prihoda Grada, pojasnio je zamenik gradonačelnika Andreja Mladenović te je bilo vrlo bitno da se dođe do rešenja koja će obezbediti stabilno finansiranje budžeta i ne opteretiti dodatno građane. – Zakonodavac je odredio da više nema naknade za korišćenje gradskog građevinskog zemljišta, te je odlučeno da porez na imovinu komprimuje oba ova prihoda. Građani nisu ni znali da su ranije plaćali naknadu za korišćenje građevinskog zemljišta i ona im je dostavljana preko račun Infostana. Izmenama zakona, ova naknada se obračunava kroz porez na imovinu i pravnim i fizičkim licima – istakao je Mladenović.
Odluka o utvrđivanju prosečnih cena kvadratnog metra nepokretnosti je usvojena kao i dopuna odluke o visini stope poreza na imovine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.