U Beogradu su na snazi pokušaji, ostaci, kosturi institucija, koje se neretko, svima nama kao građanima svojim neradom i neprofesionalizmom bukvalno rugaju.
Zato ne treba imati previše poverenja u njih već treba neke stvari uzeti u svoje ruke. Nisam se umorio, naravno da ću nastaviti delovanje kao pojedinac, a optimizam je ono što me drži čak i u ovim vremenima kada ima velikih razloga za skepsu. Međutim, u ovom trenutku gradu Beogradu su potrebne drastične promene, pa se nadam da će do njih uskoro i doći- rekao je juče Filip Vukša, najpoznatiji beogradski aktivista, deceniju nakon što je Gradskoj upravi grada Beograda poslao prvu prijavu. Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd juče je obeležila 10 godina njegovog aktivizma, i više od 14.000 prijava koje je Vukša u protekloj deceniji podneo gradskim službama i inspekcijama.
Simbolično, ispred zgrade Gradske uprave, predstavnici Inicijative uručili su Vukši tortu u obliku grba grada Beograda i zastavu Ne da(vi)mo Beograd.
– Ja sam u tu priču ušao sa 15 godina, kao neko ko ne zna zakone, propise, pravilnike, ali sa nekakvom verom u institucije. Najtužnije je to što smo i posle deset godina u situaciji da institucije nemamo. Uprava ovog grada treba da shvati da je ona tu pre svega zbog građana, a ne zbog završavanja internih poslovi, bogaćenja, prodaje nekih od najboljih delova našeg grada zarad ličnih interesa- rekao je Vukša za Danas. Ipak on je naglasio da građani nisu ti koji bi trebalo da brinu o onome što spada u redovno održavanje u gradu.
On je istakao da je tokom decenije lične, građanske akcije, kroz prijave dosta lokalnih problema rešeno.
– Drago mi je da sam dokazao da građani imaju snagu, pa makar kad pričamo o nekim lokalnim problemima koji nas kao građane tište. Svakome se desilo da nije došao autobus, ili je došao ali bez klime. Fali nam drveća na ulicama, na projektovanim mestima, javna rasveta se gotovo ne održava. Ali drvo po drvo, šaht po šaht, bandera po bandera, noćni prevoz koji sada ide, i mnoge druge stvari koje su rešene kroz prijave, ipak čine neku veću sliku grada. Mnogo toga je urađeno, u svakom kraju po malo. Grad je naravno daleko od savršenog, ali volja i želja za promenama postoji, samo je treba pravilno artikulisati- kazao je Vukša.
On je zaključio da je najupečatljiviji utisak vezan za ovu gradsku vlast poslednji sastanak na koji je pozvan u Gradsku upravu, kada mu je „otvoreno naređeno da prestane da šalje prijave“.
Dobrica Veselinović iz Inicijative kazao je da „ono što Filip radi treba da bude obaveza svih građana“.
– Podržavamo Filipa u svim naporima da učini naš grad lepšim, i ovo je najmanja stvar koju smo mogli da uradimo i podsetimo sve na 14.000 prijava koje je uputio Gradu. Iskreno se nadamo da će broj pozitivno rešenih prijava ubuduće biti veći- rekao je Veselinović.
Većina prijava urodila plodom
Prva prijava koju je Filip Vukša podneo Gradskoj upravi odnosila se na nedostajući znak za biciklisičku stazu. Od tada on je podneo više od 14.000 prijava raznim gradskim službama, inspekcijama i javnim-komunalnim preduzećima. Prema njegovim rečima, više od 7.000 upravnih postupaka vođeno je pred inspekcijama, posađeno je više od 3.000 stabala, očišćeno više od 1.000 uličnih slivnika.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.