Zamenik gradonačelnika Beograda Andreja Mladenović, gradski menadžer Goran Vesić i član Gradskog veća Slobodan Šolević obišli su danas deponiju u Vinči.
Zajedno sa vršiocem dužnosti gradskog sekretara za zdravstvo Verom Dražić, predstavnicima Sekretarijata za zaštitu životne sredine, Gradskog zavoda za javno zdravlje, Sektora za vanredne situacije Beograda i JKP „Gradska čistoća” čelnici grada uverili su se da su preduzete sve potrebne mere kako se požar na ovoj deponiji ne bi ponovio.
Andreja Mladenović je istakao da je deponija u Vinči jedina gradska deponija koja se na tom prostoru nalazi od 1977. godine zauzimajući oko 70 hektara. On je podsetio da je požar na deponiji izbio 18. maja na 20 hektara zbog postojanja „gasnih džepova” i klizišta uzrokovanim poplavama 2014. godine.
– Tokom krizne situacije proteklih mesec dana ovde je doneto i naneto 56.000 tona zemlje u ukupno 5.000 kamionskih tura. Požar je bio veoma komplikovan za gašenje, a posebnu zahvalnost za efikasnu akciju dugujemo Sektoru za vanredne situacije na radu vatrogasaca i radnicima JKP „Gradska čistoća”. Posuto je 10.000 tona vode, prostor je tretiran sa 6.000 tona algi i oko 5.000 tona posebnog jedinjenja za gašenje požara – kazao je Mladenović.
On je podsetio da je tokom 2015. godine započet proces uređivanja deponije u moderno mesto za odlaganje otpada, ali i gde će se proizvoditi energija i koje će ispunjavati sve ekološke standarde.
– Zbog dubine požara koji je bio na 10 do 15 metara, Vojska Srbije nam je izašla u susret i obezbeđeno nam je termovizijsko snimanje kako bismo utvrdili da li i koliko žarišta još postoji. Nastojaćemo da raznim drugim sredstvima i metodama u narednom periodu sprečimo nastajanje novih požara, a od 9. juna smo obavezali Gradski zavod za javno zdravlje da svakog dana vrši merenja na 24 merna mesta i još četiri dodatna mesta koja smo zbog požara uveli. Svi rezultati su dostupni i mogu se dobiti na sajtu zavoda – istakao je Mladenović.
Gradski menadžer Goran Vesić podsetio je da se deponija u Vinči smatra jednom od deset najurgentnijih za rešavanje u svetu.
– Mi smo pokrenuli postupak uređenja ove deponije, što porazumeva njenu remedijaciju, to jest potpuno zatvaranje i tretiranje novog otpada kroz spalionicu, reciklažu i sve drugo što se radi u svetu. U oktobru 2015. izabrali smo pet od jedanaest relevantnih i svetski poznatih kompanija. Sigurni smo da ćemo 13. jula naći partnera koji će zajedno sa nama u narednih 25 godina rešavati ovo pitanje. Vrednost investicije je 300 miliona evra, od čega 100 miliona košta samo remedijacija, nakon čega slede svi drugi procesi, izrada postrojenja za preradu otpadnih voda, reciklažu, toplotnu i električnu energiju i drugi. Ono što je čudno jeste da je proces koji je tadašnja Skupština grada pokrenula 2007. godine prekinut već sledeće, 2008, i da se ništa nije uradilo sve do 2015. godine. Mi ćemo ovaj problem konačno rešiti i imati uređenu deponiju, kao što ćemo na sličan način izgraditi i pet fabrika otpadnih voda jer one trenutno idu u Savu i Dunav, što je nedopustivo. U Vinči će biti otvoreno novih 200 do 300 radnih mesta, ali još važnije je što ćemo ovu „ekološku bombu” konačno rešiti – istakao je Goran Vesić.
Dr Vesna Slepčević iz Gradskog zavoda za javno zdravlje podsetila je da ova institucija redovno obavlja monitoring kvaliteta vazduha na 24 i još dodatna četiri mesta u Beogradu.
– U dogovoru sa Sekretarijatom za zaštitu životne sredine uspostavili smo ta dodatna četiri mesta na onim mestima koja su reprezentativna za požar u Vinči i pojačali uzorkovanja na još dva najbliža, redovna mesta. Svi rezultati su javno dostupni i nastavljaju se i dalje, bez obzira na to što je situacija rešena i što je u međuvremenu utvrđeno da nije bilo prekoračenja graničnih vrednosti za parametre koje inače pratimo. Sva naši rezultati ukazuju da od 18. maja, od kada je počeo požar na deponiji Vinča, na svim mestima merenja, sem u dva merenja kada je došlo do prekoračenja 24-časovnih vrednosti suspendovanih čestica, o čemu smo obavestili javnost i dali preporuke, nije bilo prekoračenja vrednosti zagađujućih materija koje pratimo – rekla je Vesna Slepčević.
Generalni direktor JKP „Gradska čistoća” Miroslav Bogdanović kazao je da je tokom požara angažovanost ljudi i mehanizacije ovog preduzeća bila na maksimalnom nivou, kao i da je pomoć dobijena od drugih gradskih komunalnih preduzeća, ali i privatnih kompanija.
– Deponija je sada potpuno sigurna i stabilna, ali mi i dalje nastavljamo sa svim potrebnim aktivnostima kako bismo rešili pitanje stvaranja metanskih čepova i time otklonili bilo kakvu opasnost – kazao je Bogdanović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.