Radovi na raščišćavanju terena gde će se na Kalemegdanu, na mestu nekadašnje fabrike tekstila „Beko“, izgraditi stambeno-poslovni kompleks teku po planu i projekat bi trebalo da bude završen tokom 2016. godine, kažu za Danas u grčkoj kompaniji „Lamda development“, koja je taj prostor kupila još 2007. godine za 55,8 miliona evra.
Tokom ove godine samo za uklanjanje dela postojećih objekata nekadašnje fabrike potrošeno je pola miliona evra. Kompletnim uklanjanjem fabričkih hala, koje će koštati još million evra, stvoriće se uslovi za početak izgradnje kompleksa, koji će činiti stambeni objekti, galerija, poslovni deo, hotel sa pet zvezdica, najsavremeniji kongresni centar, prodavnice i robna kuća.
– Realizacijom ovog projekta, čija će izgradnja započeti tokom sledeće godine, u potpunosti će biti revitalizovan ovaj važan, ali zanemaren deo grada, a očekuje se da će ukupna investicija prevazići 200 miliona evra – navode u Lamda developmentu.
Za izradu projekta investitor je angažovao arhitektonski studio Zahe Hadid iz Londona. Ona je, napomenimo, planetarna zvezda i jedan od vodećih arhitekata današnjice, te prva žena koja je osvojila najprestižniju nagradu u arhitekturi Pritzker za „Most paviljon“ u Saragosi. Ujedno, ovim će, kako kažu u „Lambda developmentu“, Beograd postati prvi grad u jugoistočnoj Evropi koji će moći da se pohvali građevinom trenutno verovatno najuspešnijeg svetskog arhitektonskog studija Zaha Hadid iz Londona.
– Jedinstveni multifunkcionalni kompleks na mestu nekadašnje fabrike „Beko“ na obali Dunava će, zajedno sa predloženim projektom „Oblak“ japanskog arhitekte Sou Fudžimota na Savskom pristaništu, označiti revitalizaciju cele starobeogradske strane Ušća, polukružnog poteza od Sportskog centra „25. maj“ do Beton hale – ključnog istorijskog mesta Beograda, i to putem interesantnog primera javno-privatnog partnerstva u investiciji. O uspešno započetoj revitalizaciji ovog važnog područja svedoči pažnja Grada Beograda posvećena Beton hali i renoviranju sportskog centra na Dunavu – navodi grčki investitor.
Kako zaključuju, izgradnjom ovog kompleksa nastaviće se moderni razvoj Beograda, koji je naglo prekinut osamdesetih godina prošlog veka, te da on „može da bude simbol nove ere za Srbiju“.
Procedura
Da bi projekat na Kalemegdanu ugledao svetlost dana investitori su morali da ispune nekoliko uslova – da konsultuju relevantne institucije, dobiju mišljenje i uvaže sugestije Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, angažuju domaće i međunarodne stručnjake na izradi detaljnog urbanističkog plana za čitavu oblast i urbanističkog projekta.
Brojke
Iako generalni urbanistički plan za ovu lokaciju na Kalemegdanu dozvoljava gradnju na 140.000, investitori su odlučili da iskoriste 94.000 kvadratnih metara. Kompleks će se prostirati na 3,3 hektara. Od početka planiranja do realizacije projekta biće uključeno više od 2.000 ljudi, a kompleks će po završetku zaposliti oko 1.000 ljudi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.