Samo dva dana nakon proglašenja vanrednog stanja na teritoriji čitave Srbije, 17. marta, Gradski štab za vanredne situacije u Beogradu doneo je odluku o zatvaranju javnih toaleta.
Od tada se svih 20 sanitarnih objekata nalazi pod ključem, a sve u cilju sprečavanja širenja korona virusa.
Iako prestonički toaleti nisu dostupni građanima više od četiri meseca, Javno komunalno preduzeće „Zelenilo Beograd“, kako kažu, ih održava čistim. Osim toga, ovaj period su nadležne službe iskoristile za radove na obnovi objekata, kako bi oni bili spremni za otvaranje.
„Dok su toaleti po naredbi Gradskog štaba za vanredne situacije zatvoreni, preduzeće vrši svakodnevno redovno održavanje toaleta, zamenu i kontrolu inventara i instalacija u njima, kako bi bili u stanju potpuno spremnom za otvaranje, kada bude doneta takva odluka. Vrši se i redovno generalno čišćenje i pranje toaleta, kao i površina ispred njih“, navodi Javno komunalno preduzeće „Zelenilo Beograd“ u pisanom odgovoru na pitanja Danasa.
Odluku o otvaranju toaleta će, dodaju. doneti Gradski štab za vanredne situacije, posle čega će se održavanje higijene vršiti u skladu sa epidemiološkim merama.
Beograd trenutno poseduje 20 javnih toaleta, podeljenih u četiri kategorije, u odnosu na stepen opremljenosti i u odnosu na radno vreme i mesto, odnosno lokaciju na kojoj se nalaze.
Najviše objekata ima u užem jezgru grada – na Kalemegdanu, u Akademskom parku, kod Narodnog pozorišta, u podzemnim prolazima kod Palate „Albanija“, Zelenog venca, u Nušićevoj ulici, zatim na Cvetnom trgu, u Tašmajdanskom parku, na Groblju oslobodilaca Beograda, u „Manježu“, kod Hrama Svetog Save, u Karađorđevom i Čuburskom parku.
Sanitarni objekti postoje i na Avijatičarskom trgu, Autokomandi, Crvenom Krstu, u podzemnom prolazu pored Poslovnog centra „Ušće“, u blizini Sahat kule, kao i u Vrtlarskoj ulici.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.