uslužna zadruga „Penzioner“, osnovana s namerom da pomogne najstarijim sugrađanima, čija su primanja mala. Najpre su, 1991. godine, otvorili jednu prodavnicu, koja se snabdevala iz robnih rezervi, i u kojoj su penzioneri mogli jeftinije da pazare namirnice. Međutim, danas te prodavnice više nema, ali od pre desetak godina u okviru ove zadruge počela je sa radom licencirana turistička agencija „Treće doba“, koja se bavi isključivo zdravstvenim turizmom.
uslužna zadruga „Penzioner“, osnovana s namerom da pomogne najstarijim sugrađanima, čija su primanja mala. Najpre su, 1991. godine, otvorili jednu prodavnicu, koja se snabdevala iz robnih rezervi, i u kojoj su penzioneri mogli jeftinije da pazare namirnice. Međutim, danas te prodavnice više nema, ali od pre desetak godina u okviru ove zadruge počela je sa radom licencirana turistička agencija „Treće doba“, koja se bavi isključivo zdravstvenim turizmom. Posredstvom ove agencije penzioneri mogu jeftinije, uz popuste do 20 odsto i na kredit od šest rata da otputuju u banju ili na planinu. Da je reč o interesantnim ponudama, pristupačnim penzionerskom džepu, govori podatak da godišnje oko hiljadu njih otputuje na odmor.
Oko 28.000 članova
Od osnivanja do danas Potrošačko-uslužna zadruga „Penzioner“ na svom spisku ima oko 28.000 članova, od kojih su 99 odsto iz Beograda, mada je organizacija registrovana za potrebe cele Srbije. Kako kaže direktorka Cvetković, za minulih 17 godina neki od njih su sigurno umrli, ali je i dalje veliki broj onih koji i dalje koriste njihove usluge. Osim članarine, ova organizacija u kojoj radi troje zaposlenih finansira se od prihoda na osnovu 500 dinara za agencijske usluge koje dobijaju od aranžmana.
– Sklopili smo ugovore sa dvadesetak banja i nekoliko planinskih odmarališta. Oni nam za naše članove daju od 10 do 20 odsto popusta, u zavisnosti od toga o kom aranžmanu je reč. Takođe, iznose preko dve hiljade oni mogu da plate na rate, čak smo se povezali sa Republičkim fondom PIO da im to ide kao kredit i da im se mesečno odbijaju rate od penzije. Ima ljudi koji godinama idu preko naše agencije u banju – kaže za Danas Dušica Cvetković, direktor ove agencije. Ona, međutim, napominje da jedino nije dobro što su popusti isti za sve penzionere, iako se zna da nemaju svi iste penzije. Interesovanje postoji tokom cele godine, a najviše se traži Vrnjačka banja, Sokobanja, Bogutovačka, Prolom, Melenci i planina Zlatar. Čak 99 odsto penzionera koji posećuju banje su reumatičari, slede oni sa respiratornim problemima i dijabetičari. Penzioneri sami biraju banju, gde mogu da koriste takozvani bolesnički dan sa terapijom, koju određuje tamošnji lekar.
U želji da se pomogne i onima koji nisu članovi, direktorka Cvetković naglašava da trajna članarina od 300 dinara čak nije presudna da bi neki penzioner koristio njihove povoljnosti.
– Mnogi se prijave da putuju iako nisu naši članovi. Zatim, vrlo često se dešava da baka i deka povedu sa sobom unuku u banju, s tim što za dete važi popust od komercijalne cene. Takođe, nije redak slučaj da supružnik koji je postao penzioner, na banjsko lečenje sa sobom povede svoju mlađu suprugu, ili nekog od članova porodice – navodi naša sagovornica. Ona ističe da su žene u „trećem dobu“ aktivnije i raspoloženije za putovanja od muškaraca. Osim odlaska u banje i na planine, zadruga „Penzioner“ svojim članovima jednom mesečno organizuje izlete i posete manastirima, uz muziku i ručak.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.