Novogodišnji i božićni praznici se bliže, pa je ponuda jelki i dekoracija raznovrsna. Jelke sa busenom će kao i do sada JKP Zelenilo-Beograd prodavati u rasadnicima u Vojvode Stepe br. 405 i u Marije Bursać bb u Zemunu. U zavisnosti od visine, cena jelke od jednog do tri metra kreće se od 1.300 do 2.500 dinara.

Za one sugrađane koji žele dodatno da ukrase svoj dom ili nemaju dovoljno prostora za jelku, Zelenilo je u svojim cvećarama na Cvetnom trgu, Kanarevom i Banovom brdu pripremilo posebne stone novogodišnje aranžmane, čija se cena kreće od 600 do 1.500 dinara, navode iz ovog preduzeća i apeluju na građane da kupuju jelke sa busenom, jer time utiču na zaštitu životne sredine i sprečavanju seče mladih stabala četinara.

– Posle praznika sugrađani jelku mogu da posade u svojim dvorištima, ali moraju da imaju na umu da će ona u narednim godinama izrasti u visoko drvo, pa zato pažljivo treba da odaberu mesto za sadnju. Takođe, moraju da vode računa da sadnicu ne posade suviše blizu objekta, a ukoliko nemaju adekvatno mesto za sadnju, mogu da je donesu u naše rasadnike, kako bi je radnici Zelenila posadili na unapred planiranim površinama u Gradu – kažu iz Zelenila.

Radisav Uskoković iz rasadnika Zlatar iz Nove Varoši kaže da ne može da se požali na prvi dan prodaje na Kalenić pijaci.

– Imamo samo jelke sa busenom, ne prodajemo sečene. Najtraženija je srebrna jela od tri metra, ona je najskuplja i kreće se do 6.000, dok se srebrna jela i pančićeva omorika od dva metra kreću od 2 .000 do 3.000 dinara, najjeftinije jelke su od metar i iznose 1.000 dinara – kaže Uskoković. Na Kaleniću se mogu naći i venčići napravljeni od grana četinara koji koštaju 400 dinara, ali i ukrasni aranžmani od borovog drveta visine oko četrdesetak centimetara čija cena iznosi 1.000 dinara.

Akcije u hipermarketima

Hipermarketi sa svojim sniženjima i bogatom ponudom veliki su konkurenti pijacama i kineskim radnjama. Pa se tako pojedinačni veći ukrasi mogu naći za manje od 100 dinara, dok su pakovanja od šest, osam ili čak 12 komada u proseku do 350 dinara. Plastična jelka od 180 centimetara u Tempu na akciji iznosi 1.280 dinara, a od 210 centimetara košta 1.445 dinara, u Rodi jelka od metar i po iznosi 2.000 dinara, dok guste plastične jelke od 140 centimetara u Idei mogu se naći po ceni od 3.000, a od 180 centimetara košta 5.000 dinara.

Najraznovrsnija ponuda

Ponuda novogodišnje dekoracije na Kalenić pijaci nije velika, ali se sijalice u proseku kreću od 100 do 500 dinara. Ukrasi mogu se naći i za deset dinara po komadu, do 200 do 300 za pakovanje. Slične su cene i u kineskim radnjama, gde se ukrasi kreću od 150 do 300 dinara, u zavisnosti od veličine i broja u pakovanju. Sijalice su u zavisnosti od dužine i broja lampica 180, 250, a najskuplje su one što se postavljaju napolju, 450 dinara. Ponuda plastičnih jelki kod Kineza je raznovrsna, pa se tako mogu naći male od 30 centimetara po ceni od 200 dinara, ali i guste plastične jelke visine dva metra čija cena ide do 5.000, one sa ređim granama od 180 do 200 centimetara su do 3.000 dinara.

Čuvanje jelki

Iz Zelenila ističu da naročito treba voditi računa pri ukrašavanju i kićenju vrha jelke, ali ih ne treba staviti ni blizu grejnog tela. Jedno od mogućih načina da se sačuva, jeste da se uz vrh postavi olovka, pa tek onda ukras. Tokom praznika potrebno je da se jelka redovno orošava i zaliva odstajalom vodom sobne temperature. Nakon praznika ne treba da se odmah iznosi napolje na mesto sadnje, već je potrebno obezbediti period prilagođavanja. Najbolje bi bilo da se jelka ostavi nekoliko dana u hodniku, a potom da se posadi u odgovarajućim uslovima kada zemlja nije zamrznuta i kada spoljna temperatura nije ispod nule.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari