Kompletan rad na promenama Zakon o komunalnim delatnostima i uredbi o načinu i uslovima za obavljanje komunalnih delatnosti na osnovu ovog Zakona, kao i podrška i preporuka Delegacije EU u Srbiji i Komisije za zaštitu konkurencije…
…da se u oblasti pogrebnih usluga uvede konkurencija i dozvoli rad privatnim firmama koje obavljaju ove usluge, bio je uzaludan – navodi se u pismu koje je poslao Upravni odbor Udruženja privatnih pogrebnika Srbije nadležnim državnim organima, kao i evropskim institucijama.
Naime, kada su zbog monopola Javnog komunalnog preduzeća Pogrebne usluge, prošle godine u decembru, protestvovali Privatni pogrebnici Srbije, njima su u pregovorima sa nadležnim institucijama obećani jednaki uslovi rada, međutim, do sada, “a 17 meseci nakon donošenja zakona nijednoj privatnoj firmi u oblasti pogrebnih usluga u Srbiji nije izdata dozvola za rad. U praksi, državna javno-komunalna preduzeća za pogrebne usluge, poslednjih nedelja, odbijaju da zakažu sahrane porodicama preminulih lica, koja su odabrala privatne firme za obavljanje pogrebnih usluga i organizaciju sahrane” stoji u pismu.
Dragoljub Rajić iz Mreže za poslovnu podršku BSN kaže da je posle donošenja Uredbe o kriterijumima za ispunjavanje mogućnisti obavljanja pogrebne delatnosti, Ministarstvo imalo rok od 30 dana da oformi Komisijiu koja je trebala da odlučuje o prijavama privatnih firmi, kao i da su sva javna preduzeća imala obavezu da se prijave, da dostave dokumentaciju da ispunjavaju uslove koje u Uredbi stoje, ali da Komisija još uvek nije oformljena.
– Prošlo je dva meseca, taj rok je propušten i sada imamo jednu situaciju gde je Javno komunalno preduzeće u Beogradu bukvalno zabranilo ljudima da dolaze, zakazuju sahrane kod privatnika. Time se krši Zakon o komunalnim delatnostima, kao i Zakon o zaštiti konkurencije, jer mi u ovom trenutku u Beogradu nemamo ni jednog privatnika koji može ovu uslugu da obavi, što znači da građanin mora da ode u JKP i tamo da zakaže sahranu – ističe Rajić.
On je za Danas naveo i to da je minimalna razlika između privatnih i usluga JKP-a oko 300 evra. “Na taj način oni opljačkaju građane, zato što konkurencija ne postoji, a građani nemaju alternativu” smatra on.
– Novi zakon je propisao da privatnik ne samo što slobodno može da zakaže sahranu u ime svog klijenta, već ima i mogućnost korišćenja hladnjača i svih drugih povoljnosti koje ima JKP. Oni dobro znaju da, iako su privatne firme manje, one su dobro organizovane: za klijenta pribave svu potrebnu dokumentaciju i urade sve što treba, dok kod JKP porodica mora sama da obavlja sve to – kaže Rajić i dodaje “ U ovom trenutku postoji apsolunta monopolizacija na tržištu, koja traje još od 2014. i šta god rekli iz Ministarstva, ništa se nije promenilo“.
Dragan Zdjelar predsednik Udruženje privatnih pogrebnika Srbije slaže se da iako je Uredba donesena situacija je ostala ista.
– Uredba je umesto 14. stupila na snagu 22., februara, a od tad se apsolutno ništa nije promenilo. Na sastancima na kojima smo mi pregovarali dogovoreno je da ćemo moći istog momenta da počnemo da radimo pod jednakim ulsovima kao JKP, a na nas se vrši pritisak kako bi se onemogućilo sprovođenje tog istog što je dogovoreno. U zakonu precizno piše da svi imamo jednaka prava, po Ustavu imamo pravo da radimo. Koje je to pravno lice koje meni može da zabrani da radim? – zapitao je Zdjelar.
Nepoštovanje evropskih propisa
Ovakvo ponašanje pojedinih službenika nadležnog Ministarstva, lokalnih samouprava i njihovih javno-komunalnih preduzeća za pogrebne usluge direktno je protivno uslovima iz Pregovaračkog poglavlja 8 (slobodno tržište) i Pregovaračkog poglavlja 28 (zaštita prava potrošača) procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji i za rezultat ima ne samo gušenje privatnog sektora, nego i teške zloupotrebe nad građanima Srbije koji su u oblasti pogrebnih usluga izloženi monopolu javno-komunalnih preduzeća i nerealno visokim cenama ovih usluga.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.