Knjiga zbog koje su lažljivci utihnuli 1Foto: Miloš Miljković

„Ovu knjigu pisao sam u vreme navale laži i pokušaja rehabilitacije ustašstva u Hrvatskoj, pokušašvi da budem hladan i uzdržan ali sa argumentima.

Mislim da mirno izneseni argumenti više vrede od zvučnih psovačkih reči“, rekao je Slavko Goldštajn, autor knjige „Jasenovac – tragika, mitomanija, istina“, na sinoćnoj promociji u Domu omladine.

Goldštajnova knjiga, koja je pre četiri meseca objavljena u Zagrebu, izazvala je burnu reakciju tamošnje javnosti, pa su promocije širom Hrvatske održavane uz policijsko obezbeđenje.

Autor je napisao knjigu kao reakciju na grupu hrvatskih istoričara koji su pokušali da Jasenovac predstave kao radni, a ne logor smrti. Goldštajn je ovom knjigom osujetio one koji su hteli da „obrišu“ ogroman broj stradalih i užasne zločine koje su Ustaše počinili za račun tadašnje NDH nad Srbima, Jevrejim i Romima u Drugom svetskom ratu.

– Lažljivci su utihnuli posle objavljivanje moje knjige, mogu to slobodno da kažem. Ona je izašla pre četiri meseca, a odgovora desničara još uvek nema. Nema ni jednog pokušaja negacije mojih tvrdnji u javnim glasilima sa njihove strane – tvrdi Goldštajn.

Naša istaknuta istoričarka Latinka Perović, govorivši o njegovoj knjizi, rekla je da ni srpsko ni hrvatsko društvo nije moguće prikovati za krajnosti iz prošlosti, koje pokušavaju da se pomire.

– Za naše nesporazume nije moguće očekivati arbitražu spolja, jer je mogućnost sporazuma stvar unutrašnje strasti naša dva naroda. Zato je potrebno razlikovanje tragike, mitomanije i istine. Bitno je da o ta tri nivoa razgovaramo kako bismo uspostavili realne odnose i spoznali zašto i u kojoj meri su naša društva podeljena – kazala je Perović.

Na promociji je govorio i naš poznati pisac i dobitnik NIN-ove nagrade Filip David. On smatra da je Slavko Goldštajn jedan od malobrojnih ljudi koji danas hrabro stupa u polemiku sa onima koji danas pokušavaju da izvrše grubu reviziju istorije.

– Porodice jasenovačkih žrtava do dan danas osećaju užas tih nesreća koje je, iz ličnog primera znam, teško preboleti. Žrtve su, razume se, najgore prošle, ali ne znam da li su revizionisti ikada pomislili kakvu bol nanose njihovim porodicama. Zato treba pamtiti, treba se sećati, da se takav zločin nikada ne bi ponovio – zaključio je David.

Slavko Goldštajn rodio se u Sarajevu 22. avgusta 1928, odrastao je u Karlovcu, a od 1947. živi u Zagrebu. Od proleća 1942. do 1945. bio je partizan, u terenskim i borbenim jedinicama NOV-a, i odlikovan je Ordenom za hrabrost. Godine 1952. postaje član osnivačke redakcije “Vjesnika u sredu” i odonda je neprekidno aktivan u novinarstvu, izdavaštvu i javnom životu Hrvatske, a do 1990. i Jugoslavije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari