Centar za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) i Srpsko narodno vijeće iz Zagreba, održali su sinoć tribinu o knjizi „Knjigocid- uništavanje knjiga u Hrvatskoj devedesetih“ u prostorijama CZKD-a. Govorili su Ante Lešaja, autor, Božidar Jakšić i Milan Šarac recenzenti, Saša Milošević, izdavač i drugi.
Inače ekonomista i nekadašnji profesor političke ekonomije, Ante Lešaja se nakon penzionisanja posvetio istraživanju uništavanja knjižne građe, koja se odigrala u Hrvatskoj tokom devedesetih i kao rezultat višegodišnjeg rada nastala je i ova knjiga. To je zbirka dokumenata o organizovanom uklanjanju dela koja ideološki, nacionalno, jezično, na razne načine nisu pripadala ‘duhu’, kako se tada najčešće navodilo.
– Istraživanje ozbiljnog problema nije jednostavno i proći će dosta vremena dok dobijemo sveobuhvatnu sliku onoga što se događalo – rekao je Lešaja ističući da se ne može sa preciznošću reći koja literatura je namerno uništavana jer su podaci koji o tome govore fragmentarni i svode se na javno dostupna dokumenta i izjave bibliotekara i drugih službenika tog doba.
Tako, i dela Hegela, Platona, Ničea ili Rasela završila bi na otpadu, odnosno, bila bi „otpisana’’. U tu svrhu, kako objašnjava autor, u zakon o bibliotekarstvu uveden je nov termin – zastarela tj. nepotrebna knjiga. Time je ozakonjeno čišćenje biblioteka, koje je bilo sistematsko,a prikriveno. Ponekad bi neka biblioteka otpisala i četvtinu svojih dela kao nepodobnu, a direktor jedne škole je „likvidiranje’’ knjiga Vladimira Nazora obrazložio time da taj pisac nije više aktuelan. Ironično, škola koju je predstavljao ovaj direktor se zvala upravo po Nazoru.
– Kako pisci poput Tolstoja, Igoa ili Ćopića mogu biti zastareli – upitao je autor.
Izdavač ovog dela, Saša Milošević, naveo je da se pomenuto sistematsko uklanjanje književnih naslova obavljalo na nekoliko nivoa: ukoliko su knjige pisane na ćirilici, srpskog izdavača, na ekavici ili su „izdajničke’’. Pod izdajnicima se podrazumevao svako ko je „naš, a tuđ’’ i ko se borio za zajedništvo ili bliskost naših naroda.
Uz knjigu od 600 strana dobija se i CD sa iscrpnom dokumentacijom koja dokazuje uništavanje knjiga nepodobnih autora tokom spomenutog razdoblja. Kako su naveli učesnici skupa, knjiga treba da posluži i budućim istraživačima i generacijama koje slede, da se ne zaborave ovakvi zločini koji nikad nisu sankcionisani, ali se ne smeju više prećutkivati.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.