Mesto koje najranjiviji mališani doživljavaju kao svoje 1

Dva Svratišta za decu, na Zvezdari i na teritoriji opštine Novi Beograd, otvorena su svakog radnog dana od 8 do 18 časova, vikendom od 10 do 18 časova.

Ona se nalaze se na lokacijama koje su pristupačne najmlađima, i u ovom trenutku ih posećuje 350 dečaka i devojčica uzrasta od 5 do 15 godina, istakla je Jasna Bratičević, koordinatorka Programa Filantropije, jedna od ljudi koji u Centaru za integraciju mladih vode brigu o deci iz Svratišta.

U Svratištu, kako kaže Bratičević, deca mogu da zadovolje osnovne potrebe, da se sklone sa ulice, održavaju ličnu higijenu, dobiju adekvatne obroke, čistu garderobu. Ona je naglasila i drugu ulogu ovog humanog mesta, a to je da decu i njihove porodice integriše u obrazovni, zdravstveni i sistem socijalne zaštite.

– Ovde se deca osećaju sigurno, bezbedo i mesto doživljavaju kao svoje. Naše usluge su namenjene isključivo deci koja žive i rade na ulici – istakla je Bratičević i dodala da su od početka rada pružili podršku za više od 1.200 dece i mladih.

Ona je u razgovoru za Danas objasnila da deca koja dolaze u Svratište kroz rad na ulici pokušavaju da pomognu svojim porodicama koje žive u ekstremnom siromaštvu, pa je iz tog razloga, prema njenim rečima, osnaživanje i rad sa porodicom izuzetno važan segment u pružanju sveobuhvatne podrške.

– Svakodnevno u Svratištu vidimo pomake i efekte podrške koju pružamo deci koja dolaze. Imajući u vidu veoma težak položaj najmlađih, koji žive i rade na ulici, važno je naglasiti značaj sistemske podrške koja je neophodna kako bi se unapredila njihova pozicija- rekla je Bratičević i dodala da deca koja dolaze u Svratište veći deo vremena provode napolju, bilo da je to na ulici ili u neformalnim naseljima gde žive, a hladno vreme samo pogoršava njihovu situaciju.

– NJima je potrebno toplo mesto na kome mogu da borave i topla odeća i obuća. Javnost treba da razume ko su ova deca i sa kakvim poteškoćama se susreću, da posete Svratište i doniraju ono što je trenutno najneophodnije – topla odeća i obuća, sredstva za ličnu higijenu, igračke i slatkiši za paketiće- rekla je Bratičević i dodala da dnevno, oba Svratišta, u proseku poseti 60 do 70 dečaka i devojčica, ali se ovaj broj u hladnim danima povećeva, pa se u zimskom periodu očekuje oko stotinak mališana.

Program Filantropije i paketići za decu

Od svog nastanka do danas, Svratište se finansira projektno i uz veliku podršku građana, kompanija, organizacija i fondacija. „Program Filantropije je naš način da se podrška koju dobijamo strukturisano objedini kao i da se odži stalan kontakt sa onima koji nas podržavaju. Kroz ovaj program okupljamo kompanije i pojedince koji prepoznaju značaj postojanja Svratišta za decu kao i važnost finansijske održivosti same usluge“, istakla je Bratičević i dodala da u njihovom socijalnom preduzeću Kafe baru 16, koje pruža podršku u zapošljavanju mladima kada izađu iz Svratišta, svakog 16. u mesecu organizuju akcije prikupljanja svega što je u Svratištu tog meseca neophodno. „Trenutno nam je u fokusu i priprema paketića za svu decu sa kojom radimo, a zakazana je i novogodišnja predstava 25. decembra“, rekla je Bratičević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari