Muzička laboratorija za srećno detinjstvo 1Foto: Atelje Film

Kada smo, pre tri godine, prvi put razgovarali sa Nedom Aleksić, mladom pijanistkinjom koja je osmislila i započela veoma ambiciozan projekat interaktivnih koncerata klasične muzike za najmlađe, njen tim sačinjavalo je dvoje ljudi.

U međuvremenu, osim što je tim narastao na 17 stručnjaka iz više oblasti, ekipa Artish:Lab-a održala je 300 koncerata-radionica, koje je posetilo više od 8.000 roditelja sa decom, a osim programa za najmlađe, razvijeni su i oni za predškolce i osnovce.

Projekat je započeo kao Baby:Artysh, svojevrsna muzička laboratorija za bebe, a osnovna ideja je ostala ista: da se rani razvoj mališana potpomogne i oplemeni muzikom.

– Muzika je moćno sredstvo da zaokupi pažnju dece, od svih umetnosti je najprijemčivija, ne samo deci, lako im zaokupi pažnju a ima dovoljno jake elemente kojima dete može da se razvija. Deca se u najranijem uzrastu razvijaju tako što reaguju na određene stimuluse iz spoljne sredine, tako da mi njima nudimo muziku i u okviru nje različite elemente koji ih podstiču na različite muzičke aktivnosti. Cilj nam je da proizvedemo reakciju kod dece, koja se razvijaju kada oni ponavljaju određenu radnju. Tako se razvija sitna motorika, slušna pažnja, koje su baza za kasniji razvoj dece, tako imaju razvijenije kognitivne sposobnosti, bolje čitaju i slušaju, a pokazalo se da su i u matematici čak bolja deca koja su imala ritmičke vežbe iz muzike. To je plodno tlo za ukupan razvoj- kaže za danas Neda Aleksić, pijanistkinja i muzički pedagog.

S druge strane, navodi ona, interakcija sa muzikom i kroz muziku korisna je u smislu socijalnog razvoja.

– Deca se na našim koncertima druže, međusobno prepoznaju, uspostavljaju kontakte, i ta njihova interakcija je čarolija. Jako je važno da se osećaju prihvaćeno i da su deo neke sredine. Korisno je i za roditelje koji su u tom periodu pod velikim stresom, njima je to novo, mladi su u toj ulozi, i njima jako prija. Odnos roditelj- dete je indirektna linija na kojoj radimo. Ovim programom utičemo na razvoj odnosa u porodici, uticaj okruženja na decu, aali i ostvarujemo i našu ulogu kao muzičara i pedagoga- objašnjava Aleksić.

Artysh laboratorija je proteklog vikenda proslavila tri godine postojanja i završetak treće koncertne sezone, kada je održan i jubilarni, tristoti nastup. Baby Artysh koncerti, koji se od samog početka održavaju za decu uzrasta do tri godine, poslednje dve sezone održavaju se u saradnji sa Kulturnim centrom Beograda, vrtićem Mala akademija, a kao poseban projekat i u Centru za negu odojčadi, dece i omladine u Zvečanskoj i razvojnom vrtiću Venčić za decu sa višestrukim teškoćama u razvoju.

– Sa decom iz Zvečanske radimo već dve godine, i koncerti se održavaju dva puta mesečno. S obzirom na pozitivne reakcije, kao priprema za narednu sezonu oformili smo u toj ustanovi dečiji hor, u čemu nas je podržala fondacija Trag. Tu ćemo sledeće godine raditi sa decom od četiri godine pa nadalje. Radimo i sa mališanima iz razvojnog vrtića Venčić, koji je jedina državna ustanova gde su deca sa višestrukim smetnjama. Sa njima smo imali nedavno nastup na smotri „Voljenom gradu“, gde su odneli pobedu i nastupili na završnoj smotri- kaže Aleksić.

Prošle godine otpočeo je i projekat Artysh Kid koncerata, za uzrast od tri i po do šest godina, a ostvaren je u saradnji sa Muzejom nauke i tehnike. Mladi tim Artysh:Lab-a kreirao je interaktivni program koji obuhvata koncert koji se oslanja na deo stalne postavke Muzeja, zatim obilazak tog dela postavke i na kraju druženje u Dečijem naučnom centru.

– Ove godine u Zvečanskoj i vrtiću Venčić sproveli smo i „Artish maštalicu“, projekat za decu od 3 do 6 godina, kojim smo sa saradnicima učestvovali na konkursu „Superste“, i odneli pobedu u delu „Superste plus“. To je projektat koji smo dobili iz „Super ste plus“, erste banke pobednici konkursa. Dodali smo na naše koncerte edukativnu Muzičku tihu knjigu“, koja predstavlja različite instrument. Deca u toku koncerta slušaju, opažaju, prepoznaju instrumente, pronalaze ih i slažu u tihoj knjizi i nakon toga imaju dodatne muzičke aktivnosti koje su deo naših koncerata- navodi Aleksić i dodaje da se od samog početka koncerti za najmlađe održavaju sa popunjenim kapacitetima. U dva navrata organizovane su i obuke volontera, najpre različitih struka, a zatim ciljano, studenata treće godine Učiteljskog fakulteta.

Roditelji i deca, priča Neda Aleksić, na koncerte dolaze sa različitim očekivanjima, ali svi odlaze zadovoljni.

– Radimo u grupama do 25 roditelja sa decom, i to je neka gornja granica kako bi svako dete dobilo pažnju a koncert imao interaktivni smisao. Roditelji različito reaguju, jedni su oduševljeni samom idejom, i tako joj od starta i pristupe, daju sve od sebe. Neki roditelji dođu naprosto da uživaju, jer je atmosfera neformalna i jako prijatna, pozitivna. Drugi pak dođu sa dozom nesigurnosti, ali se brzo razgale, kada vide druge. S druge strane, deca su otkrovenje. Sa njima je najbolje jer kod njih nema laži i prevare, ili si im osvojio pažnju ili nisi. Ukoliko primetimo da nismo, na licu mesta se potrudimo da ih osvojimo. Reaguju različito, neka deca presede u krilu roditelja, ne uzmu rekvizite uopšte, budu fascinirani samom muzikom i muzičarima. Do dece koja ne sednu ceo koncert, a koju mi volimo da zovemo našim „Artish maratoncima“- priča Neda i dodaje da koncerti imaju i stalnu publiku, decu i roditelje koji se vraćaju. „Deca koja su već dolazila na koncerte i njihovi vršnjaci koji su tu prvi put, pokazuju veliku razliku. U reakcijama na muziku, u korišćenju rekvizita i u samom doživljaju atmosfere, jer se osećaju prijatno i opuštenije. Oni to već doživljavaju kao nešto svoje, blisko“, navodi Aleksić.

Ovako kompleksan projekat koji uključuje rad sa najosetljivijom kategorijom, decom, ostvaren je zahvaljujući radu velike grupe ljudi. Osim profesionalnih muzičara izvođača, koji su osnova Artysha, u istraživačkom delu su doktor medicine, psiholog i defektolog.

Istraživački deo Artysh-a sproveo je nedavno i istraživanje koje bi dalo odgovore kako deca reaguju na muzičke aktivnosti i program Baby artish.nosti.

– Najinteresantnija je emotivna skala koju smo dobili, a koja pokazuje da 98,8 odsto dece na muziku reaguje pokazujući radost i zadovoljstvo, dok više od 50 odsto reaguje iznenađenjem. istraživanje je takođe pokazalo i veoma bitnu statističku razliku između dece koja su u domskom smeštaju i dece koja su iz porodica. Deca bez roditeljskog staranja pokazuju veće iznenađenje, što pokazuje da njima fali takvih aktivnosti i stimulacija. Generalno, iznenađenost i burno reagovanje pokazuju da je igra uz muziku za njih učinkovita- zaključuje Aleksić.

Ovo istraživanje izloženo je na pet stručnih skupova defektologa i rehabilitatora u Srbiji i Hrvatskoj, koji su za temu imali delovanje muzike na decu tipičnog razvoja i poteškoćama u razvoju. Rad je objavljen u jednom hrvatskom časopisu, naišao je na dobre reakcije stručne javnosti, a ekipa Artys-a će široj javnosti rezultate istraživanja predstaviti krajem leta, kao pripremu za sledeću sezonu.

Festivali

Ova kreativna grupa mladih ljudi do sada je gostovala na velikom broju festivala u celoj Srbiji i Bosni. Tu su Nušićijada u Ivanjici, Festiva orgulja u Beogradu svake godine, Kulturni centar Ribnica Kraljevo, Prvi festival omladine u Kragujevcu, Festival ARTZ u Tuzli, Dani kulture u Čačku, Zelena dolina u Čačku, Tejk over festival Kolarčeve narodne zadužbine.Prošle sezone ostvarili su saradnju sa Kolarčevom narodnom zadužbinom, a u Čačku je održana cela koncertna sezona, gde Artysh ima svoj tim.

Spektakularna završnica

Povodom završetka sezone Artysh:lab je prošlog vikenda održao dva velika koncerta. Prvi je „Artysh kid“, za decu od tri i po i četiri godine, koji je održan 10. juna u Kulturnom centru Beograda. Drugi, „Artysh koncertiranje na kub“, namenjen deci od pete godine života do petog razreda osnovne škole, održan je 17. juna u Muzeju nauke i tehnike u Beogradu, a okupio je sve kreatore, izvođače i voditelje programa. Roditelji i deca su mogli da uživaju u zvucima violine, flaute, klarineta, gitare, harmonike i klavira, sa šest izvođača na sceni, koji su u različitim sastavima izvodili upečatljiva dela klasične muzike.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari