Rok opštinama da Gradu Beogradu dostave potpunu dokumentaciju i popis objekata koji nisu ušli u proces legalizacije istekao je juče u 15.30 časova, a za danas je planiran sastanak u Vladi Srbije, gde će uz resornog ministra biti prisutni predstavnici grada, opština i inspekcija, a svi će dobiti zadatke o narednim koracima – izjavio gradski menadžer je Goran Vesić.
On je precizirao da primenom novog zakona o ozakonjenju objekata treba da se stavi tačka navišedecenijsku nelegalnu gradnju, a da oni objekti koji imaju uslove uđu u legalne tokove. Ovaj zakon je dao mogućnost da se u Beogradu više od 250.000 objekata ozakoni po veoma povoljnim cenama. Taj zakon znači da ubuduće nijedan kvadratni metar ne sme da se podigne bez dozvole.
Prema Vesićevim rečima, pojedini investitori pokušali su da iskoriste tu situaciju i, verovatno u dogovoru sa opštinskim ili gradskim inspektorima, počeli da grade, pokušavajući na prevaru da prikažu da je njihova investicija započela pre donošenja ovog zakona. Time su uzeli novac od građana jer ne plaćaju naknadu za gradsko građansko zemljište.
– Grad Beograd je, u dogovoru sa resornim ministarstvom, dobio satelitski snimak iz novembra 2015. godine i naloženo je da se napravi popis svih objekata na kojima je izgradnja u toku, to jest onih koji nisu ušli u proces legalizacije. Po našim procenama u Beogradu takvih objekata ima oko 8.000. Broj još uvek nije precizan, ali svi koji se ne nalaze na satelitskom snimku su bespravni – rekao je Vesić.
Cilj države, dodao je Vesić, nije to da ruši objekte, ali zakoni i propisi moraju da se poštuju i reda u ovoj oblasti mora da bude. Investitori koji izmiruju svoje obaveze nikad više ne smeju da budu u neravnopravnom položaju u odnosu na one koji nelegalno grade i tako ostvaruju ekstraprofit, napomenuo je Vesić.
Govoreći o problemu buke u Beogradu, gradski menadžer je podsetio da se do sada tri puta sastao sa žiteljima Cetinjske ulice, ali da sličan problem imaju i građani koji žive na Neimaru, kod Hrama Svetog Save i u brojnim drugim delovima grada. Aktuelni propisi nalažu da ugostiteljski objekti u okviru zgrada mogu da rade do 23 sata radnim danima odnosno do ponoći vikendom. Problem su oni koji restorane imaju u neposrednoj blizini stambenih zgrada i na njih se taj propis ne odnosi.
– Do kraja avgusta očekuje nas izmena ovog propisa koja bi trebalo da bude doneta na sednici Skupštine grada i koja će podrazumevati proširenje zone zabrane na 300 do 500 metara oko stambenih zgrada, čime će se građani zaštititi. Takođe, zajedno sa Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture radimo i na pravilniku koji treba da reguliše šta sve treba da imaju ugostiteljski objekti u smislu zaštite od buke, pare i mirisa. Grad bi trebalo da dobije veća ovlašćenja i moći će da kontroliše, upozorava i zatvara restorane ukoliko krše zakone i propise – istakao je gradski menadžer.
Vesić je dodao da je grad angažovan i na izmeni Zakona o vodama, čime će preuzeti nadležnost nad splavovima te će se i u ovoj oblasti uvesti red.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.