Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda saopštio je danas da je obnovljno mesto pogibije kneza Mihaila Obrenovića u Košutnjaku.
Kako su naveli, zahvaljujući sredstvima koje je opredelio grad Beograd, Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda izradio je Projekat sanacije i restauracije, na osnovu zatečenog stanja i arhivske dokumentacije.
„Pre početka izvođenja radova Spomen obeležje bilo je u veoma lošem stanju, kamen je bio prekriven naslagama patine i divlje vegetacije, grafitima i tragovima rđe. Lanci od kovanog gvožđa su korodirali a neki delovi su i nedostajali. Ograda unutar samog spomen obeležja bila je uklonjena, a neki njeni delovi bili su i ukradeni. Istočni zid okrenut prema glavnom putu je, pod pritiskom zemlje koja se nalazi unutar spomen obeležja, i vode koja se tu nakupljala, vremenom dobio ispupčenja, neki stubovi su bili nakrivljeni i van svog prvobitnog položaja“, navode iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.
Na spomen obeležju urađena je restauracija kamenih zidova i stubova, koja je podrazumevala pranje i čišćenje kamena, čišćenje spojnica i fugovanje, restauraciju kamenog stepeništa na ulazu kao i drenažu tla unutar spomen obeležja radi rasterećenja nakrivljenog zida u budućnosti.
Izvršena je, kako navode, i stabilizacija i vraćanje istočnog zida u prvobitni vertikalni položaj zajedno sa stubovima. Nakon svih ovih radova na kamenu, urađena je konsolidacija kamena premazom koji ima i funkciju zaštite kamena od grafita i njegovog daljeg propadanja. Lanci od kovanog gvožđa i metalna ograda su takođe restaurirani, delovi koji su nedostajali i dotrajali su zamenjeni po uzoru na postojeće, odnosno prema detaljima iz arhivske dokumentacije.
Izvođenje radova trajalo je mesec dana i Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda vršio i konzervatorski nadzor. Srbija šume su postavile dve info table, dok je Zavod priredio tekst o životu i političkom delovanju kneza Mihaila i samom mestu ubistva kneza Miloša.
„U godinama posle tragične smrti kneza Mihaila u Košutnjaku, izvedena je ograda od kovanog gvožđa kojom je označeno samo mesto ubistva, a kasnije je podignuta i ograda od kamenih kvadera sa granitnim stubovima povezanim masivnim lancima od kovanog gvožđa. Takvim rešenjem je povećana ukupna površina spomen obeležja, sa simboličkim sadržajem kenotafa – grobnog mesta bez tela. Spomen obeležje na mesta ubistva kneza Mihaila u Košutnjaku poseduje kulturno-istorijsku vrednost kao memorijalni prostor vezan za istaknute ličnosti iz nacionalne istorije. Nalazi se u okviru prostorno kulturno-istorijske celine „Topčider“ koja je utvrđena za kulturno dobro od izuzetnog značaja za Srbiju“, ističu iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.