Dan vatrogasne službe, 7. novembar juče je prigodnom svečanošću obeležila i Vatrogasno spasilačka brigada „Beograd“, koja deluje pod okriljem Uprave za vanredne situacije MUP-a Srbije. Zbog doprinosa koji su postigli u radu unapređeno je 16, a nagrađeno 12 beogradskih vatrogasaca.


– Protekla godina karakteristična je po rekordnom broju vatrogasnih intervencija, od kojih se nijedna nije otrgla kontroli. Od početka 2012. godine do danas zabeleženo je 6.878 intervencija u kojima je spaseno 383 ljudska života, a sve to zahvaljujući hrabrosti i požrtvovanosti vatrogasaca i njihovom odnosu prema radu, izjavila je Sanja Vuksanović Žugić, načelnica Uprave za vanredne situacije Beograda, na prijemu u Skupštini grada.

Među najboljim vatrogascima našle su se i dve žene, Violeta Stanković iz vatrogasno spasilačke jedinice „Zvezdara“ i Danijela Vučetić iz jedinice „Košutnjak“. Njih dve, istina rade u operativnom centru, retko na terenu, ali kako kažu uvek su spremne da pomognu kolegama u organizacionom smislu. Porodične i poslovne obaveze, još uvek dobro uklapaju, a zanimljivo je da su obe udate za vatrogasce.

– Biti najbolji vatrogasac, velika je čast, dodaje njihov kolega iz vatrogasne jedinice „Zvezdara“, komandir prve čete Goran Stojčić. On već 18 godina obavlja ovaj humani posao.

– Ne mogu da izdvojim ni jednu intervenciju na koju sam posebno ponosan, jer se nesebično dajemo u svakoj situaciji, a ponosni smo uvek kada spasemo nečiji život ili imovinu. Ono što krasi dobrog vatrogasca je da uvek bude spreman na sve, da ima znanja, energije, volje i bude psihofizički spreman, kaže Stojičić. Ovogodišnji požar na Tari i Zaovinama, gde je učestvovao u gašenju još uvek pamti kao teže.

Statuu „Vatrogasac spasilac“ u ime Grada primio je predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić.

– Ovaj gest pokazuje odličnu saradnju grada i vatrogasne brigade „Beograd“. Zahvaljujem im se u ime svih Beograđana na njihovoj energiji i požrtvovanosti da pomognu svim građanima. Siguran sam da će naša saradnja u narednom periodu biti još bolja, i da će Grad nastaviti da im pomaže kako u finansijskom smislu tako i u opremi. Vrlo je važno da se služba vatrogasca više promoviše, kao jedno humano zanimanje i da naši vatrogasci budu popularni bar kao njujorški, koji kada se pojave na ulicama su prave zvezde i heroji, rekao je Antić, čestitajući praznik vatrogascima.

Istorija službe

Dan Vatrogasno spasilačke jedinice obeležava se 7. novembra, dana kada je 1834. godine tadašnji popečitelj unutarnjih dela Đorđe Protić, nakon velikog požara u Kragujevcu, ispunjavajući nalog kneza Miloša Obrenovića, sačinio i potpisao „Uredbu o gašenju požara“, koja predstavlja osnovu za razvoj pravne regulative u oblasti zaštite od požara. Donošenjem Zakona o ustrojstvu Regularne narodne vojske, od kneza Mihaila Obrenovića 1864. godine formirana je Prva beogradska požarna četa. Vatrogasno spasilačka brigada „Beograd“ danas je deo Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, koja učestvuje u gašenju požara, spasavanju lica, saniranju elementarnih nepogoda i drugim oblicima vanrednih situacija na teritoriji Beograda, a po potrebi i Republike.

Vatrogasci viđeni očima mališana

Načelnica Uprave za vanredne situacije Beograda Sanja Vuksanović Žigić kao bitan segment delovanja istakla je edukaciju najmlađih. Juče je predstavljena izložba likovnih radova dece od sedam do 10 godina, koji su pobedili na konkursu „Moj vatrogasac“. Mališani su nagrađeni prigodnim paketićima, a zahvalnicu za ovu vrstu edukacije koja se sprovodila po školama i vrtićima dobila je gradska sekretarka za obrazovanje i dečiju zaštitu Ljiljana Jovčić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari