Opozicija ne veruje Vesićevoj računici 1Foto: Stanislav Milojković

Kako je juče izjavio zamenik gradonačelnika Goran Vesić gostujući na Studiju B, konačna cena za rekonstrukciju Trga republike usaglašena je i iznosi nešto manje od 6,4 miliona evra. „To je skoro duplo manje od 12 miliona evra, a što su bile laži pojedinih opozicionara“, rekao je Vesić.

– Radovi na Trgu republike koštali su 744.427.624 dinara ili nešto manje od 6,4 miliona evra. To je za skoro 24 miliona dinara manje nego što je bio osnovni, već potpisan ugovor sa kompanijom „Štrabag”, rekao je Vesić i dodao da je ugovor koji je sa „Štrabagom“ potpisala Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda iznosio 768.262.900 dinara.

Vesić je naveo i da je utvrđeno da je kompanija izvela radove za 739,88 miliona dinara.

„Tokom radova utvrđeno je da je neophodno uraditi sanaciju i restauraciju kandelabra oko spomenika knezu Mihailu Obrenoviću u vrednosti od 4,55 miliona dinara, što nije bilo predviđeno projektom. Uprava za javne nabavke Republike Srbije odobrila je da se taj posao direktno ugovori sa izvođačem, u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Poziv na direktno ugovoranje biće objavljen narednih dana, ali vrednost tih radova već je uračunata u troškove. I ove dodatne radove uračunali smo u troškove, odnosno u „viškove radova” tako da je konačna vrednost svih radova, osnovnih, viškova, manjkova i nepredviđenih radova 744,43 miliona. Ta cena je za skoro 24 miliona dinara manja od osnovne vrednosti ugovora, kao što sam i obećao u novembru“, rekao je Vesić i dodao da je troškove preslaganja kocaka platio izvođač.

Ipak, predstavnici opozicionih stranaka i pokreta nisu ubeđeni da se izjavama zamenika gradonačelnika može slepo verovati, i traže da Grad i Direkcija objave javnosti na uvid sva dokumenta vezana za ovaj posao.

“ Mislim da sve izjave zamenika gradonačelni moramo uzimati sa velikom skepsom. Previše puta je uhvaćen u laži da bi te izjave uzimali ozbiljno. Trebalo bi ispitati detaljno ugovor ali i kvalitet radova. Prosto je toliko jasno da se radi o javasluku, nemaru, ugrađivanju i muljanju, da Goran Vesic mora snositi i krivičnu i političku pdgovornost i za Trg republike, ali i za potpuni korupcionaški haos u gradu. U klijentelističkom krugu u kome učestvuju gradski funkcioneri i podobne kompanije bliske vlasti, građani uvek gube, kaže za Danas Radomir Lazović iz inicijative Ne davimo Beograd i dodaje da se na tenderima koje raspisuje Grad pojavljuju „uvek slična imena“, a često su to i jedini učesnici.

Savez za Srbiju, koji je još pre četiri meseca tražio od Direkcije da javnosti dostavi sve detalje rekonstrukcije Trga, kao i da objavi ugovor sa svim aneksima, odgovor iz te institucije još nije dobio.

– Kolika je finalna cena za Trg znaćemo kada se objavi takozvana „konačna situacija“ koja je najmerodavnija prilikom građevinskih radova, izvođački projekat kao i dva aneksa ugovora koja su u međuvremenu napravljena. Ja i dalje tražim od Direkcije ono što je naša odbornička grupa zvanično tražila, da se tačno javnosti predstavi stavka po stavka tog posla, koliko je koštalo preslaganje kocki, koliko je koštao taj granit. Dok se sve to ne objavi mi ne znamo pravu cenu, uveren je šef poslaničke grupe SzS u gradskoj Skupštini Nikola Jovanović. On dodaje da je ubeđen da su „ta četiri meseca Grad i Direkcija „peglali“ te papire“, te da je zato rok produžen na 520 dana, iako se Trg koristi već dva meseca.

S druge strane, ukoliko je tačno ono što je Vesić izneo, smatra Jovanović, to je rezultat pritiska opozicije, građana i pojedinih medija koji su insistirali na objavljivanju dokumentacije i tražili uvid u tok tog posla.

– Pretpostavljam da je ovo sa čim je izašao Vesić između ostalog i posledica toga što je bio pod budnim okom i opozicionih odbornika i građana i medija, i da nije smeo direktno na ovom poslu da krade. Pritisak i zahtev za transparentnošću daje rezultate. Mislim da smo time što smo tražili, doveli do toga da na ovom poslu ne mogu da se ugrade koliko su planirali, rekao je Jovanović.

Ipak, kako navodi, ima sumnje da je izneta cifra zaista konačna, i misli da će se kako kaže, „ugrađivanje“ nastaviti baš kroz mehanizam dodatnih poslova.

– Kocke su preslagane kompletno, ako je zaista cifra manja nego što je planirano, a došlo je do izvođenja istiog posla dva puta, to znači da ili su u startu dali preveliku cenu s namerom da ukradu, ili ono što ja verujem da je slučaj, da će kroz naknadne poslove sa istim izvođačem da nadoknade gubitke na ovom poslu, zaključio je Jovanović.

Garantni rok tri godine

„Od trenutka kada je napravljen konačni obračun počinje da teče garantni rok od tri godine, u kojem će se svaka eventualna popravka vršiti o trošku izvođača, dodao je Vesić. „Direkcija ima validne bankarske garancije za garantni period i šta god bude trebalo da se popravi naredne tri godine, vršiće se o trošku izvođača. Tako se radi odgovorno i u interesu grada Beograda“, ocenio je Vesić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari