Spomenik Hugu Buliju, čoveku koji je 1896. godine doneo prvu fudbalsku loptu u Beograd, otkriven je danas na Adi Ciganliji.
Spomen-bistu svečano su otkrili vršilac dužnosti predsednika Fudbalskog saveza Srbije Marko Pantelić i zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.
„Hugo Buli je iz Berlina gde je studirao, doneo u Beograd prvu fudbalsku loptu koja se zavrtela po tadašnjim livadama našeg grada, šireći svoju magičnu moć“, rekao je Pantelić.
„Vremenom stvarali su se igrači, timovi, sudije, treneri, gradila igrališta… Prolazile su godine, a uz niz uspešnih rezultata, naš grad danas ima jednog klupskog evropskog i svetskog prvaka, jednog finalistu Kupa šampiona, dva velika stadiona poznata svuda u svetu, armiju fudbalera, trenera, sudija, sportskih radnika i onih koji sa neskrivenom strašću vole da gledaju sve ono što se u fudbalu dešava“, dodao je on.
Pantelić je naveo i da će se Beograd i Srbija uskoro ponositi i Nacionalnim stadionom koji će „otvoriti novo poglavlje u razvoju našeg fudbala“.
„Buduće generacije pisaće nove stranice našeg fudbala i istorije koja je počela onog dana kada je Hugo Buli doneo prvu fudbalsku loptu u Beograd. Zato mu danas otkrivamo spomenik, jer njegov čin je imao presudan uticaj na sve ono što se kasnije dešavalo“, naveo je Pantelić.
Vesić je podsetio da se ove godine slavi 125 godina fudbala u Beogradu i da je 12. maja 1896. godine osnovana prva loptačka sekcija pri Sportskom društvu Soko.
„To je bio prvi fudbalski klub u Beogradu, a prva fudbalska utakmica u našem gradu odigrana je 19. maja 1896. godine. U medjuvremenu je fudbal postao više od sporta, ali i važan deo ekonomije naše zemlje“, rekao je Vesić.
On je dodao da je Hugo Buli bio jevrejski student, Beogradjanin, koji je iz Nemačke doneo prvu fudbalsku loptu i osnovao fudbalsku sekciju pri Sportskom društvu Soko.
„Ovaj spomenik znači da ne zaboravljamo ljude koji su značajni za početak i razvoj fudbala kod nas. Bio je čovek koji je čitav svoj život posvetio fudbalu, uspešan trener, stvarao je mnoge klubove i najzaslužniji je što mi danas imamo fudbal. Stradao je 1941. godine u logoru Staro sajmište, ubijen od nacista kao i mnogi naši sugradjani Jevreji“, rekao je Vesić.
„Danas ga se sećamo ne samo zbog toga što je otac našeg fudbala već i zbog svega što nam je fudbal doneo. Danas kada slavimo fudbal, ne slavimo samo sportsku igru jer fudbal je društveni fenomen, najvažnija zabava čovečanstva“, istakao je zamenik gradonačelnika Beograda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.