Država je posle šesnaestogodišnjeg spora za povraćaj nacionalizovane imovine, 2009. godine Stojanki Čavić i njenim dvema sestrama isplatila naknadu za oduzeti lokal u centru Lazarevca.
Opština je lokal koji je 1959. godine nacionalizovala od njihovog dede koristila pedeset godina bez i kakve naknade, da bi ga u toku procesa i prodala.
Trima sestrama je u maju 2009. godine rešenjem o naknadi isplaćeno ukupko sedam miliona dinara i mislile su da je time pravda jednom za svagda barem delimično zadovoljena. Međutim, dve godine kasnije, došlo je do obrta koji nisu očekivale.
Opštinski pravobranilac Opštine Lazarevac pokrenuo je spor kojim je zahtevao obaranje presude, sa obrazloženjem da u vreme donošenja odluke o naknadi za nacionalizovanu imovinu nije postojao Zakon o restituciji. Sud je prihvatio tu argumentaciju.
„Došle smo u apsurdnu situaciju da moramo da platimo sopstvenu imovinu koja nam je oduzeta,“, priča vidno potresena Stojanka Čavić.
– Moramo da platimo dedovinu koju su oni pet decenija koristili i na kraju prodali. Kada su nas isplatili, svaka od nas dobila je oko dva miliona dinara, a sada moramo da platimo opštini po pet. Moja penzija iznosi 20.000 dinara, i na ime otplate duga svakog meseca mi uzimaju dve trećine. Da suprug i ja nemamo dece, morali bi da prosimo – jada se Čavić.
Čavić i njen suprug sve su pokušali kako bi se izvukli iz ove situacije, da dug ne bi ostao njihovoj deci. Ogorčena je jer se ona i njene dve sestre osećaju kao da ih država i danas kažnjava zbog toga što je njihov deda, pošteno i svojim radom, stekao neki imetak pre Drugog svetskog rata.
– Pitanje je dana kada će dvema sestrama koje žive zajedno uzeti kuću, a ostatak duga nastaviti da naplaćuju od penzije. I ja sam dobila rešenje o plenidbi stvari ali sam u međuvremenu dobila rešenje o penziji, pa sam ih zamolila da ga prihvate. Oni meni mesečno obijaju od penzije trinaest hiljada dianara, pa izračunajte koliko meni godina treba da tom dinamikom isplatim dug od 5,5 miliona dinara – pita Čavić.
Sestre su se žalile Zaštitniku građana i sudu u Strazburu, ali dobile negativan odgovor, jer je sa pravne strane stvar potpuno čista.
– Svesna sam da je ova stvar sa pravnog gledišta potpuno logična, ali u realnom životu nema veze s mozgom. Jedino što je meni i mom mužu preostalo je da pod stare dane tražimo politički azil, da se spasimo bede – završila je Čavić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.