Sve vanvrtićke aktivnosti, koje su se prethodnih godina odvijale u okviru radnog vremena predškolskih ustanova, poput plesa, ritmike, dodatnih sportskih i korektivnih vežbi, pa i učenje engleskog jezika, prema Uputstvu o posebnim i specijalizovanim programima u predškolskim ustanovama koje je propisalo Ministarstvo prosvete i nauke i tehnološkog razvoja, od ove predškolske godine mogu da se sprovode nakon radnog vremena vrtića, odnosno posle 18 časova, kaže za naš list Ljiljana Jovčić, sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu.
– Uputstvo koje je Ministarstvo propisalo je nedavno počelo da se primenjuje. Potrebno je da se roditelji i predškolska ustanova usaglase oko tih dodatnih aktivnosti, jer su roditelji navikli da se one obave do vremena kada dolaze po svoje dete. Neophodno je da vaspitači u vrtićima sprovedu anketu među roditeljima, šta je to što oni i mališani žele od dodatnih aktivnosti i da nakon toga vrtić sprovede konkurs za klubove i školice jezika koji će raditi sa decom, ali tek nakon radnog vremena – objašnjava Jovčićeva.
Prema rečima Ljubiše Antonijevića, pomoćnika ministra za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje i obrazovanje odraslih, Zakonom o predškolskom vaspitanju i obrazovanju definisani su posebni i specijalizovani programi koje može da ostvaruje predškolska ustanova u okviru svog programa. U cilju zaštite najboljeg interesa deteta i pružanja podrške ustanovama u obezbeđivanju pravedne, dostupne i kvalitetne ponude različitih programa i usluga, donet je Pravilnik o vrstama, načinu ostvarivanja i finansiranja posebnih, specijalizovanih programa i drugih oblika rada i usluga koje ostvaruje predškolska ustanova.
– Pravilnik predviđa da deca mogu da učestvuju u svim programima tokom radnog vremena vrtića, pod uslovom da ove programe ne finansiraju roditelji i da su njima obuhvaćena sva upisana deca. Posebni programi čije se pohađanje naplaćuje roditeljima mogu da se organizuju van radnog vremena. Na ovaj korak smo se odlučili kako bi programe i usluge u predškolskim ustanovama učinili dostupnijim što većem broju dece. Pravilnikom smo želeli da motivišemo predškolske ustanove da ponude i različite posebne i specijalizovane programe za decu koja ne pohađaju vrtić, i ovi se programi mogu realizovati kako u radno vreme vrtića, tako i van radnog vremena – ističe Antonijević.
Roditelji protiv odluke Ministarstva
Snežana Petrović, direktorka PU „Zvezdara“, kaže da su roditelji zainteresovani da uključe decu u različite aktivnosti, ali u toku radnog vremena vrtića.
– Svi smo pomalo zbunjeni ovim uputstvima koje smo dobili od Ministarstava. Treba da osmislimo plan, ali još nismo sigurni kako ćemo to da učinimo, jer želje roditelja se kose sa odlukom Ministarstva prosvete. Roditelji se bune, jer su uslovljeni ili da dovedu dete kući pa ga kasnije vrate u vrtić na trening, ili da ga ostave do kraja radnog vremena vrtića, pa da nakon toga nastavi sa treningom, a tako malo dete je već umorno i to je prekasno za njega – navodi Petrovićeva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.