Milan Popović, član Gradskog veća, juče je u ime Grada na javnoj raspravi o Nacrtu zakona o zaštiti potrošača u Privrednoj komori Srbije još jednom predložio dopunu kojom bi bio zabranjen boravak maloletnim licima u ugostiteljskim objektima od 23 časa do šest časova ujutro bez pratnje jednog od roditelja ili staratelja.
Grad je još 7. avgusta Ministarstvu spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija podneo ovu inicijativu, a uvidom u nacrt zakona utvrđeno je da predložena rešenja Grada nisu obuhvaćena u tekstu predviđenom za javnu raspravu.
Popović je izrazio žaljenje što inicijativa nije uvršćena u nacrt ovog zakona i istakao da se radi o prvorazrednom političkom pitanju, koje po svojoj suštini tretira budućnost nacije.
– Inicijativa koju je gradonačelnik Beograda podneo u avgustu je od prvorazrednog značaja jer je to bitno za budućnost mladih i naše zemlje. Grad je, na osnovu iskustva iz prethodnog perioda, uvideo da postoje problemi koji se tiču bezbednosti naše dece i iz toga je potekla inicijativa da se bez prisustva roditelja ili staratelja maloletna lica ne mogu nalaziti u objektima za ishranu i piće. Veliki broj roditelja pridružio se našoj inicijativi, ili je čak pre našeg reagovanja zahtevao donošenje ovakvog propisa. Ova tema nadilazi interes ugostitelja, pojedinca ili dnevne politike, ona mora biti interes celog društva. Inicijativu smo ponovili Ministarstvu spoljne i unutrašnje trgovine i telekomunikacija sa željom da bude uvršćena u nacrt zakona, dozvolićemo i mogućnost da se sam tekst preformuliše, ali da suština ostane ista. Grad će u svakom slučaju nadležnima biti na raspolaganju za sva potrebna obrazloženja i kontakte, kako bismo na najbolji način zaštitili interes mladih i društva u celini – rekao je Popović.
Prema ovom predlogu, posle 23 sata maloletnicima bi bio zabranjen pristup ugostiteljskim objektima za ishranu i piće bez pratnje jednog od roditelja ili staratelja. U slučaju sumnje da je potrošač mlađi od 18 godina, ugostitelj nije dužan da mu omogući pristup dok ne pokaže na uvid važeću ličnu kartu, pasoš ili vozačku dozvolu. Budući da trgovac, odnosno ugostitelj nema zakonska ovlašćenja da legitimiše potrošača, trgovac nije dužan da usluži potrošača sve dok on svojom voljom ne omogući uvid u važeći dokument.
I pivo i pirotehnika
Inicijativom Grada predloženo je i da jedinica lokalne samouprave propisuje vreme prodaje pojedinih vrsta robe čija upotreba može bitno da utiče na javni red i mir (alkoholna pića, pivo, pirotehnička sredstva i slično). Nadzor nad primenom ovog zakona na svojoj teritoriji vrši lokalna samouprava preko komunalnih inspektora, ali i ostvaruje saradnju sa nadležnim ministarstvima u vršenju inspekcijskog nadzora, i međusobno se obaveštavaju o preduzetim merama.
Takođe je predloženo da se doda i tačka kojom bi se odredile kazne ukoliko se u ugostiteljskom objektu zateknu lica mlađa od 18 godina, a koja su bez pratnje roditelja ili staratelja posle 23 sata. Ova inicijativa precizira da, osim alkoholnih pića, zakon treba da se odnosi i na piva i pirotehnička sredstva.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.