– Ova knjiga pre svega govori o velikanu kakav je bio Čerčil ali isto tako, ona govori i samom piscu, Borisu DŽonsonu.
On je u velikoj meri projektovao samog sebe kroz pojedine Čerčilove poteze i u njima pronalazio opravdanja za svoje. Pisac i njegov glavni lik su jednako ekstravagantni, obojica poseduju ogromnu energiju, izvanrednu hrabrost i jednostavno – drugačiji su od svih drugih. Čerčilu je napredak bio ključna ideologija, a cilj boljitak i sloboda njegove zemlje – sve drugo je bilo podrđeno tome. Menjao je svoje stavove, svoje mišljenje, menjao je političke poruke i političke poteze ali nikada ogromnu ljubav prema svojoj otadžbini – izjavio je mandatar Aleksandar Vučić na promociji knjige „Faktor Čerčil“, novog šefa diplomatije Velike Britanije Borisa DŽonsona, održanoj u zdanju Starog dvora.
U bestseleru „Faktor Čerčil“, jedan od najvećih zagovornika nedavnog „Bregzita“ Boris DŽonson, dao je politički portret jednog od najvećih državnika savremenog sveta. On u knjizi analizira Čerčilov politički put i neke ključne odluke u njegovoj dugoj karijeri. Domaća čitalačka publika imaće priliku da godinu dana posle londonskog izdanja, knjigu čita na srpskom jeziku u izdanju Albion books.
Profesor fakulteta bezbednosti Zoran Dragišić primetio je da je knjiga Borisa DŽonsona posebno zanimljiva jer nije ni klasična bigrafija, ni suvoparna istorijska knjiga već je najpribližnija psihološkom profilu njenog junaka, Vinstona Čerčila.
– Nepretencioznost kojom je DŽonson slikao lik jednog istorijskog subjekta, ključni je razlog što je knjiga tako majstorski napisana. Čerčil je živeo jako dugo. NJegova politička karijera počela je u ranoj mladosti a završila se praktično nekoliko godina pred smrt. U toj dugoj karijeri on je imao uspeha i neuspeha, uspona i padova, dobrih poteza i grešaka ali ono što je Čerčila izdvojilo iz galerije istorijskih likova i učinilo ga jednim od najvećih svetskih državnika jesu godine Drugog svetskog rata. NJegova odluka da uđe u sukob sa moćnom nemačkom vojskom potpuno je promenila tok rata
– zaključio je Dragišić.
Specijalno za ovu priliku iz Vašingtona doputovao je jedan od vodećih eksperata za međunarodne odnose Lari Grosman. On se osvrnuo na posebne istorijske veze između SAD-a i Velike Britanije, koje su u velikoj meri zasluga Vinstona Čerčila.
– Svakog dana kada se vozim do posla sretnem Vinstona Čerčila, uvek na istom mestu. NJegova bista stoji ispred britanske ambasade i rezidencije, tako da svako ko tuda prolazi može jasno da je vidi. Ona tamo stoji kao podsetnik na vezu između Amerike i Britanije. Postoji priča da je predsednik DŽordž Buš na svom stolu držao Čerčilovu bistu koju je dobio na poklon od Tonija Blera, kao simbol dobrih odnosa između naša dva naroda. Kada je 2008. Obama došao u Belu kuću, on je sklonio tu bistu i na njeno mesto postavio statuu Martina Lutera Kinga. Kasnije smo saznali da ju je samo premestio u svoju privatnu kancelariju, što je dokaz da se prijateljstvo Amerike i Britanije, ma ko bio predsednik, nikad ne dovodi u pitanje – završio je Grosman.
Promociji su između ostalih prisustvovali ministri u tehničkoj vladi Ivica Dačić i Aleksandar Vulin, gradski menadžer Goran Vesić, predsednik gradske skupštine Nikola Nikodijević, članovi diplomatskog kora i brojni akademski profesori.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.