Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić izjavio je da akcioni planovi za zeleni grad (GCAP) i održivu energiju i klimu (SECAP) predstavljaju osnov daljeg razvoja glavnog grada, pre svega u smislu ekologije i razvoja životne sredine.
Istakavši da je pitanje ekologije i životne sredine neodvojivo od potrošnje i proizvodnje energije, Radojičić je istakao da se potpisivanjem Sporazuma gradonačelnika za klimu i energiju Beograd obavezao da do 2030. godine smanji emisiju ugljen-dioksida za 40 odsto.
On je naglasio da se u oba akciona plana nalaze konkretni projekti koji treba da se realizuju u narednom periodu i da se radi o investiciji od 5,2 milijarde evra za period od 10 godina, sa idejom da se polovina tog novca investira u narednih pet godina.
Gradonačelnik je naveo da ti strateški dokumenti akcenat stavljaju na to da transport u Beogradu, kao i saobraćajnice koje izmeštaju saobraćaj na rubove grada, zauzimaju prioritetno mesto.
Planom je predviđeno da se oko 770 miliona evra investira u tretman otpadnih voda, 300 miliona evra u energetsku efikasnost, 100 miliona na ozelenjavanje i podizanje procenta površina pod šumom na 20 odsto, a 40 miliona na poziciju linijskog parka i razvoj zelenih površina koje će omogućiti zdraviji život u prirodi na moderan način, kazao je Radojičić, prenosi Beoinfo.
Dodao je da su važan deo projekta i četiri centra za sakupljanje i reciklažu otpada, kao i dva centra za sakupljanje otpada u ukupnoj vrednosti od 20 miliona evra.
Naglasio je da Beograd ima dobru saradnju sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, sa kojom je dogovoren projekat rehabilitacije četiri zgrade.
Deo tog projekta je potpuna rekonstrukcija studentske poliklinike i studentskog stacionara, kao i izgradnja zgrade hitne pomoći i rekonstrukcija zgrade biblioteke, kazao je Radojičić.
Direktorka EBRD za Zapadni Balkan Žužana Hargitai navela je da je veoma ponosna na strateške dokumente, a da javnost, građani, asocijacije i nevladine organizacije sada treba da ih pogledaju i daju svoj sud i sugestije.
Planovi će biti tri nedelje na javnoj raspravi, nakon toga će odlučivati Skupština, a potom bi trebalo da počne i implementacija, kazala je Hargitai i zahvalila Vladi Japana koja je finansijski pomogla izradu dokumenata.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.