Radojičić: Beograd može da dostigne Beč ali ne znam tačno kad 1Foto: BeoInfo

Gradonačeknik Beograda prof. Dr Zoran Radojičić izjavio je da danas modernizacija grada ide ruku pod ruku sa poštovanjem tradicije i struke.

–Ponosni smo na kulturnu i istorijsku zaostavštinu našeg grada, a uskladiti tradicionalno i moderno izazov je u svim metropolama Evrope i sveta. Beograd razvijamo po meri i žitelja i gostiju. Važan nam je kvalitet života građana i zbog toga rekonstruišemo ulice i trgove, otvaramo nove zdravstvene stanice, gradimo vrtiće. Istovremeno mislimo i na turiste, jer oni pune naš budžet i bez njih ne možemo da se razvijamo. Turizam je jedna od najznačajnih privrednih grana i danas nema grada koji u njega ne ulaže. Tako je i u Beogradu – naveo je Radojičić, u intervju za Večernje novosti.

On je podsetio da je razgovarao sa ambasadorom Austrije u Srbiji, koji mu je rekao da mu se čini da Beograd ima slične probleme koje je Beč imao pre oko 20 godina.

–Na to mi je ukazao, jer misli da i mi možemo da ih prevaziđemo. Sigurno da možemo da dostignemo Beč. Pešačka zona se radi po uzoru na austrijsku prestonicu. Ali koliko će vremenski biti potrebno da ih dostignemo, u ovom trenutku nije moguće tačno proceniti – istakao je prvi čovek srpske prestonice.

Radojičić je podsetio da su građani ogrmonom većinom glasali za program koji je obuhvatio gotovo sve što se danas gradi i radi u prestonici. 

–Mi kao društvo moramo da stanemo na put, u ovom slučaju nasilnom blokiranju grada. Ne znam zašto i ne znam kako progres nekome može da smeta. Onima koji su protiv razvoja našeg grada i koji ga uništavaju moramo da se suprostavimo. Takođe radnike na gradilištima i gradsku imovinu moramo da zaštitimo u skladu sa zakonom – ukazao je gradonačelnik.

On je naglasio da mu je želja da ovo bude grad u kome će deca imati posebno mesto i dodao da je njegova prednost kao gradonačelnika to što je kao dečji lekar 30 godina brinuo o najmlađima, pa sada lakše može da se posveti njihovim potrebama sa pozicije prvog čoveka grada.

Odgovarajući na pitanje da li ponekad poželi da ponovo nosi beli mantil, gradonačelnik odgovara da ga godine edukacije i rada u medicini obavezuju da i dalje pronalazi vreme da pomogne malim pacijentima.

–Zato za sada jednom nedeljno rano ujutru operišem i pravo iz Tiršove jurim kako bih se posvetio obavezama u gradu. Za sada uspevam da sve uskladim i dok ništa ne bude trpelo, biću i tamo i ovde – naveo je Radojičić.

–Takođe, ove godine je prvi put realno da nemamo listu čekanja u prioritetu za vrtiće. To znači da sva deca zaposlenih roditelja, deca studenata, treće i svako naredno dete u porodici, kao i mališani iz društveno osetljivih kategorija koja su konkurisala za mesto u vrtiću mogu odmah biti upisana, što do sada nije bio slučaj. To je moguće, jer u startu imamo oko 8.000 slobodnih mesta, što je za oko 1.000 više u odnosu na pre dve godine. Osim toga, Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu odobrava do 20 odsto proširenje kapaciteta ustanovama koje to zatraže i za to imaju mogućnosti. Nastavkom saradnje sa privatnim vrtićima, nakon pomoći Vlade, oni koji ostanu bez mesta u državnom mogu subvencionisano upisati dete u privatni vrtić, pa je realno da sva deca iz prioritenih grupa za upis budu upisana. Takođe izgradnjom novih vrtića otvaramo nova mesta i nastavljamo povećanje obuhvata dece predškolskim obrazovanjem – pojasnio je Radojičić.

Kada je reč o izgradnju nove Univerzitetske dečje klinike u Beogradu, Radojičić je rekao da je cilj da Tiršova 2 liči na najbolje svetske bolnice.

–Nova dečja bolnica Tiršova 2 biće jedna od najmodernijih u regionu i ona će doneti novi koncept lečenja. Plan je da se 2020. započne gradnja, a da 2022. godine bude gotova – istakao je gradonačelnik Beograda i predsednik radne grupe za praćenje i koordinaciju pri izradi Studije izvodljivosti za izgradnju Univerzitetske dečje klinike Tiršova 2.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari