Radojičić: Dekada nije dovoljna da se problemi Roma reše 1Foto: Beoinfo

U rešavanju problema inkluzije Roma moramo raditi svi zajedno. Pre svega, sa nadležnim ministarstvom i u skladu sa politikom Vlade Srbije.

Sa druge strane lokalni nivo je mesto gde moramo imati konkretne rezultate, a Romi i njihova želja da učestvuju u rešavanju problema je neophodna da bismo išli u dobrom pravcu, rekao je gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić na zatvaranju Regionalne konferencije „Dekada inkluzije Roma: Nasleđe, stečeno iskustvo, najbolji primeri i šta dalje?” u Palati Srbija.

– Jedna dekada nije dovoljna da se ovi problemi reše i neophodna je stalna i dugoročna saradnja Roma i zajednice. Beograd kao lokalna samouprava sprovodi republičku Strategiju za aktivno uključivanje Roma i Romkinja u društvo od 2016. godine, kao i Strategiju unapređenja položaja Roma od 2009. godine. Planirana je i izrada Akcionog plana Grada Beograda za dalje unapređenje položaja Roma i to će nam u narednom periodu biti prioritet – ukazao je on.

Radojičić je istakao da Grad Beograd učestvuje i u rešavanju problema neformalnih naselja, a jedan od glavnih ciljeva nam je ojačavanje romskih porodica, u oblastima stanovanja, obrazovanja, socijalne zaštite, preduzetništva i zdravstva.

– Kada se govori o konkretnim potezima, možemo podsetiti da smo od 2014. godine pomogli 266 porodica u rešavanju stambenog pitanja. Pomogli smo pokretanje sopstvenog biznisa kod 50 porodica, a kroz delatnost Sekretarijata za socijalnu zaštitu organizujemo radionice i finansiramo projekte za obrazovanje mladih, ali i starijih Roma. Svi zajedno, uključujući i romsku zajednicu moramo što češće razgovarati o problemima, prihvatati sugestije, jer je to jedini put da napredujemo. Nadam se da ćemo na sledećim skupovima imati još konkretnije rezultate – kazao je Radojičić.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević je naglasio da sva društva moraju da se izbore sa stereotipima.

– Naš zajednički cilj je da izgradimo društvo u kome će se Romi u svim državama osećati slobodno, mogu da rade i da im se pruži mogućnost da budu uspešni. Standarde u ministarstvu smo podigli na najviši nivo i želimo da uvedemo zakon o socijalnim kartama po principu Danske, ekonomski osnažimo žene ekonomskim preduzetništvom, pomognemo socijalno osetljive i sprečimo bilo kakvu diskriminaciju. Srbija se može smatrati bogatom jer ima mnogo manjina, na tome nam mnogi zavide i treba tu činjenicu da koristimo kao našu prednost. Zadatak svih nas, države, nevladinih organizacija ali i samih Roma je da svi budemo svesni svoje odgovornosti i učinimo sve šta možemo da se njihov položaj unapredi – kazao je Đorđević.

Šefica političkog sektora Delegacije EU u Srbiji Nora Hajrinen naglasila je da su Romi najveća etnička manjina u Evropi.

– Evropska unija je partner Vlade Republike Srbije u procesu unapređenja položaja romske zajednice, izdvojili smo do 11,4 miliona evra za inkluziju, a planiramo da za rešavanje stambenog pitanja Roma izdvojimo još 20 miliona evra kroz zajedničke projekte. Na svima nama je da učestvujemo u unapređenju njihovog kvaliteta života i da svaka porodica živi bolje i bude potpuno integrisana u društvo – kazala je Hajrinen.

Ambasadorka Slovačke Dagmar Repčekova zahvalila se svim učesnicima konferencije i ocenila je veoma uspešnom.

– Čuli smo mnogo primera kako život romske zajednice može da se promeni na bolje i ostvarili smo veoma dobru saradnju za budućnost. Da bi inkluzija bila uspešna naši glasovi moraju da se spoje jer svi želimo samo jedno – dostojanstven život svih i ova konferencija je pokazala da je to moguće – istakla je Repčekova.

Konferencija je održana u organizaciji Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije i Ambasade Slovačke Republike u Beogradu – tokom mandata predsedavanja OEBS-u.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari