Radojičić: Nastavljamo da radimo na poboljšanju kvaliteta vazduha u Beogradu 1Foto: Sekretarijat za informisanje grada Beograda

Unapređenje zaštite životne sredine, kvaliteta vazduha u Beogradu, kao i izazovi sa kojima se susreću lokalne samouprave na isteku prve godine od početka pandemije virusa korona u Srbiji bila je tema današnjeg sastanka u Starom dvoru.

Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić razgovarao je o tome sa stalnom koordinatorkom Ujedinjenih nacija Frensis Džejkob, predstavnicom Programa za razvoj Ujedinjenih nacija Fransin Pikap, kao i direktorom Svetske zdravstvene organizacije za Srbiju Marijanom Ivanušom.

Radojičić je rekao da su najznačajnije teme o kojima se razgovaralo zdravlje stanovnika Beograda i unapređenje zaštite životne sredine u narednom periodu.

„Složili smo se da je veliki napredak napravljen na polju strateškog planiranja poboljšanja kvaliteta vazduha za narednih 10 godina. Trenutno su na javnom uvidu značajni planovi, pre svega akcioni planovi koje smo radili u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, a koji se tiču energije, klime i „zelenog grada”. Veliko je zadovoljstvo razgovarati sa stručnjacima iz Ujedinjenih nacija jer će nam njihova iskustva i sugestije biti od velike koristi u periodu koji je pred nama. Razgovarali smo i o konkretnim merama koje bi trebalo da unaprede zaštitu životne sredine“, rekao je gradonačelnik Beograda.

On je istakao da jedan od glavnih problema, kada su zagađivači vazduha u pitanju, predstavljaju individualna i gradska ložišta.

„Posebno smo akcentovali problem mobilnosti, koji bi u Beogradu takođe morao da bude unapređen u narednoj deceniji, kao što je i predviđeno akcionim planovima. Direktor Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji je sa svog aspekta govorio o planovima i svemu što bi Grad Beograd trebalo da uradi da bi se dostigao pozitivan uticaj na zdravlje stanovnika našeg grada. Dogovorili smo i češće održavanje ovih sastanaka, ali i rad na malim projektima koji bi trebalo da dovedu do pozitivnih pomaka. Želimo da Beograd bude jedan od najzdravijih gradova u ovom delu Evrope, kao i da dostignemo nivo koji je potreban kako bi naš grad bio „zelena prestonica Evrope“, ocenio je Radojičić.

Gradonačelnik je kao najvažnije projekte koji se tiču mobilnosti apostrofirao izgradnju metroa, ali i povećanje broja biciklističkih staza.

„Izgradnja metroa će značajno unaprediti mobilnost u Beogradu, smanjiti broj vozila na ulicama i tako pozitivno uticati na kvalitet vazduha. Ove godine Grad Beograd će kupiti 10 električnih autobusa, kao i 100 autobusa na gas. Takođe, u narednih 10 godina 300 miliona evra biće opredeljeno za poboljšanje energetske efikasnosti u stambenim zgradama, dok će 100 miliona evra biti uloženo u sadnju drveća i ozelenjavanje grada. Primera radi, oko 40 miliona evra biće uloženo u izgradnju linijskog parka i to su samo neke od stvari koje će biti realizovane u narednih 10 godina. Kada su individualna ložišta u pitanju, moramo raditi zajedno sa nadležnim ministarstvima kako bismo motivisali ljude da pređu na ekološki prihvatljivije vidove grejanja“, rekao je Radojičić.

Stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija Frensis Džejkob istakla je da je zagađenje vazduha postalo veliki problem, kao i da je u Beogradu povećan indeks zagađenosti tokom četiri meseca godišnje.

„Nivo zagađenja je opasan po zdravlje stanovnika, ali su identifikovani najveći problemi, a to su grejanje, energetska efikasnost i saobraćaj, dok su za zagađenje vazduha unutar zgrada i poslovnih prostora najveći krivci stari sistemi za grejanje i duvanski dim. Znamo koliki je uticaj zagađenja vazduha na zdravlje, pre svega starijih, ali i dece. Dobra vest je da rešenje postoji – tehnološko, finansijsko, upravljačko i društveno. Druga dobra vest je da Grad Beograd ulaže velike napore kako bi se ovi problemi rešavali sistemski“, rekla je Frensis Džejkob.

Predstavnica Programa za razvoj Ujedinjenih nacija Frensin Pikap je izrazila zadovoljstvo saradnjom sa Gradom Beogradom koji, kako je rekla, radi na rešavanju kritičnih problema kada je u pitanju zagađenje životne sredine.

„Prebacivanje na čistiju vrstu energije, kao i energiju iz obnovljivih izvora, mora da bude jedan od prioriteta. Ponudili smo našu podršku na tom putu. Važno je da građani budu svesni važnosti pitanja zagađenosti vazduha, klimatskih promena i „zelenijeg grada“, istakla je Frensin Pikap.

Podsetimo, Beograd je i danas na svetskom vrhu po zagađenosti, kvalitet vazduha u većem delu naše zemlje je opasan. Radomir Lazović iz Ne davimo Beograd, rekao je danas na konferenciji za medije održanoj ispred Skupštine Grada da u Srbiji od zagađenja vazduha godišnje umre od 7.000 do 12.000 ljudi, kao i da su gradovi u našoj zemlji između 100 i 150 dana godišnje izloženi velikoj količini zagađenja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari