Autizam je ozbiljan problem i nije dovoljno samo jedan dan setiti se te dece i njihovih porodica, izjavio je gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić za TV Prva povodom Svetskog dana podizanja svesti o autizmu, istakavši da je Grad Beograd u prethodnom periodu dosta ulagao u realizaciju različitih programa i projekata podrške osobama sa autizmom.
– Za poslednjih sedam godina opredeljeno je ukupno 28 miliona dinara za različite aktivnosti koje se tiču podizanja svesti o autizmu i pomoći porodicama sa članovima koji imaju ovaj razvojni poremećaj. Takođe, danas imamo 500 personalnih asistenata, od kojih je 280 direktno usmereno ka deci koja imaju autizam. U gradskom budžetu izdvojena su sredstva u visini od 330 miliona dinara, što će omogućiti povećanje broja ličnih pratilaca. Podsetiću da imamo i 15 dnevnih boravaka za decu sa poremećajem u razvoju, od kojih je jedan otvoren prošle godine u Lazarevcu, dok na Vračaru i Paliluli postoje dva centra koja su specijalizovana za boravak osoba sa autizmom. Mislim da je posebno važna inicijativa koja dolazi od Republike za osnivanje Centra za rani razvoj i inkluziju, kako bi se korisnicima pružila adekvatna pomoć i kako bi se pripremili za aktivno učešće u društvu. Ukoliko se problemi ustanove u pravom trenutku, postoje velike mogućnosti da se dodatnim radom lekara, porodice, socijalnih institucija i tokom inkluzivnog obrazovanja razviju kapaciteti te dece – istakao je Radojičić.
Gradonačelnik je naglasio da moramo raditi na podizanju svesti o autizmu, kao i da je poruka današnjeg dana na lokalnom nivou da moramo prihvatati različitosti.
– Prihvatimo različitost, jer ćemo tako pomoći tim ljudima i učiniti nešto dobro za sebe. Svakome je potrebna pomoć. Ljudima sa autizmom pomoć je potrebnija nego nama, a ja ću podsetiti da se zrelost jednog društva pokazuje i kroz načine na koje pomažemo toj deci kako u obrazovanju tako i zapošljavanju i omogućavanju da i oni dobiju korisnu poziciju u društvu. To je dužnost svih nas, imamo pozitivnih primera i trebalo bi da se ugledamo na njih – kazao je gradonačelnik.
Govoreći o autizmu, Radojičić je podsetio da je i na Dečijoj klinici u Tiršovoj zajedno sa UNICEF-om bio organizovan skup povodom formiranja grupe pedijatara koji će se upravo baviti pravovremenim prepoznavanjem ovog problema.
– Takođe bih dodao, recimo, da je jasno da ne postoji veza između vakcina i autizma, naime radilo se o informacijama u jednom radu koji je pobijen desetinama drugih svetskih naučnih radova. Ta loša informacija je kasnije dovela do smanjene vakcinacije dece i velikih problema sa malim boginjama i drugim rizicima u vezi sa izostankom vakcinacije kod dece. Lično sam operisao decu sa autizmom, kao direktor klinike bio sam uključen u program ranog prepoznavanja autizma, a kao gradonačelnik činim sve što je moguće da preko nadležnih sekretarijata izdvajamo što više sredstava za različite inicijative usmerene ka poboljšanju položaja osoba sa autizmom. Veoma mi je bitno i to što je gradski Sekretarijat za socijalnu zaštitu u saradnji sa Gradskim zavodom za javno zdravlje organizovao akciju vakcinacije ovih osoba protiv virusa korona, i to u centrima koje koriste, jer su to njima poznata i bezbedna mesta. Takođe, omogućen im je i prevoz do domova zdravlja. Zato ću ponoviti, autizam je deo savremenog društva, ne smemo da žmurimo kao da on ne postoji i moramo se ponašati ljudski u svim situacijama – zaključio je Radojičić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.