Reprogram dugovanja zakupcima gradskog poslovnog prostora 1Foto: wikipedia

Odbornici Skupštine grada usvojili su Predlog odluke o regulisanju starog duga zakupaca poslovnog prostora na kojem je nosilac prava svojine Grad Beograd.

Odlukom je predviđeno da se dužniku koji izvrši jednokratno izmirenje starog duga vrši otpust dela duga u iznosu od 40 odsto. Ukoliko se sa dužnikom zaključi sporazum o izmirenju duga na tri mesečne rate, otpust dela duga iznosiće 30 odsto, na šest mesečnih rata 20 odsto, a na 12 mesečnih rata vrši se otpust duga od 10 odsto. Sporazum se može zaključiti i na rok duži od 12, ali ne duži od 24 meseca, što je slučaj u kojem nema otpusta duga.

Opozicija je negodovala zbog ove odluke, iznoseći da bi pažljivije trebalo razmišljati o uslovima otpisivanja dugova. Prema rečima odbornika PSG Miloša Markovića, veliki deo zakupaca ima dobro poslovanje, a time i mogućnost da dugovanja isplati. „Davanje reprograma neplatišama šalje se loša slika ostalima koji će shvatiti da i ne moraju da plaćaju zakup“, rekao je Marković i dodao da će ovim otpisom Grad izgubiti mnogo novca.

Goran Vesić odgovorio je na ovu opasku i naveo da će deo duga biti otpisan samo onim zakupcima koji deo reše i da otplate.

– Grad je od opština preuzeo poslovni prostor početkom 2017, kada je ukupan dug iznosio oko 3,5 milijarde dinara i taj dug je nenaplativ jer je u međuvremenu mnogo firmi otišlo u stečaj ili ugašeno. Problem je bio i to što su dugove preuzimali novi zakupci – rekao je Vesić i dodao da će najveći deo poslovnog prostora Grad prodati, dok će deo biti vraćen restitucijom.

On je dodao i da će ubuduće zakupci potpisivati sa Gradom izvršnu ispravu kod notara, koja će obavezivati na plaćanje zakupa.

Vesić: Nenaplaćeno 3,5 milijarde potraživanja

Goran Vesić je rekao da su 2016. prilikom preuzimanja, najviše gubitaka na poslovnom prostoru imale opštine Stari Grad, Vračar i Savski venac.

– Najviše nenaplaćenih dugova imao je Stari grad, 2,16 milijardi dinara, zatim Vračar sa 794 miliona i Savski venac 428 miliona dinara. Neka od tih dugovanja nisu bila naplaćena i više od 10 godina, naveo je Vesić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari