"Ruše nas jer smo konkurencija ljudima bliskim vlasti" 1

“Gradske i opštinske vlasti sprečile su nas da po zakonu izgradimo a potom i da legalizujemo objekat koji nam sada ruše, a sve zato jer smo konkurencija ljudima bliskim vlasti”.

Ovo tvrdi Nikola Todić (24), jedan od trojice vlasnika lokala u Cetinjskoj, čiju je nadstrešnicu juče uz prisustvo policije srušila građevinska inspekcija.

On navodi da je i pre nego što su radovi na nadstrešnici počeli, otišao u opštinu Stari grad kako bi se informisao koja dokumentacija mu je potrebna kako bi izgradnja bila legalna, ali da to niko nije hteo da mu objasni. Nedugo posle toga, kako su radovi bili otpočeli, po prijavi je na lice mesta izašao građevinski inspektor i o tome sačinio izveštaj.

– Potom sam ja otišao kod istog inspektora sa projektnom dokumentacijom u nameri da podnesem zahtev za legalizaciju objekta. On me je poslao u gradski Sekretarijat za inspekcijske poslove, da bi mi tamo rekli da dotični po službenoj dužnosti prvo mora da im pošalje izveštaj koji je sačinio – priča Todić.

I onda, kako je rekao, počinje „šetnja“. Čuvši to, on se vratio do inspektora na Starog gradu i preneo mu poruku Sekretarijata. Međutim, inspektor ga vraća u Sekretarijat, rekavši mu da oni moraju da pošalju zahtev kako bi im on prosledio izveštaj. U Sekretarijatu ga pak ubeđuju da „nemaju oni šta da zahtevaju, već da on to mora da uradi po službenoj dužnosti“. Kada je na kraju to preneo inspektoru, on je, kako Todić tvrdi, rekao da „ga ne zanima“.

– Ovo danas je konačni epilog: izvršioci su došli i uz prisustvo policije krenuli da ruše objekat, bez da su mi prethodno pokazali nalog. Zamolio sam ih da mi dozvole da ga sam srušim, kako bih sačuvao nešto od materijala, ali se nisu obazirali i izlomili su sve što sam eventualno mogao da prodam – kaže Todić.

Prema njegovim rečima, u sada porušenu nadstrešnicu on i njegova dva prijatelja uložili su poslednjih 7 000 evra koja su imali. NJih trojica, od kojih su dvojica bili zaposleni u vojsci po ugovoru za platu od 32 000 dinara i jedan koji se bavio konobarisanjem, odlučili su da u 2016. „godini preduzetništva“ i sami to postanu. Podigli su kredite, jedan od njih je prodao automobil i tako su skupili 18 000 evra kako bi od potpuno ruiniranog prostora napravili kafić.

– Poslušali smo našu državu i rešili da se aktiviramo, da nešto preduzmemo i rizikujemo – eto šta smo dobili, sada nemamo ništa. Doduše imamo, 10 500 evra duga prema bankama, dobavljačima i za zakup – ogorčen je Todić.

On smatra da su, ne samo njih trojica, već i ostali vlasnici lokala u Cetinjskoj žrtve političkog progona jer, kako je rekao „svojim radom ugrožavaju interese određenih ljudi bliskih sadašnjoj vlasti, koji su vlasnici većine kafića u drugom popularnom kvartu, time što su im preuzeli goste“.

– Naši problemi su nastali kada je za vikend kroz Cetinjsku počelo da prolazi i do šest hiljada gostiju, od kojih su trećina stranci. Tada počinju pritisci koji su otišli toliko daleko da je na nivou grada doneta diskriminatorska odluka da se samo u našem kvartu skraćuje radno vreme. O svakodnevnim inspekcijama, od onih gradskih pa do republičkih, neću ni da govorim – kaže Todić.

Kako je naveo, on se boji da je njihov lokal samo početak, i da se gradska vlada neće zaustaviti dok ne pozatvara sve kafiće u Cetinjskoj 15.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari