Privredne komore iz Srbije, BiH i Hrvatske pripremaju zajedničko istraživačko izdanje toka reke Save, od Zagreba do Beograda, u dužini od oko 700 kilometara. Atlas Save, nekada najduže jugoslovenske, a danas međunarodne reke, trebalo bi da podstakne plovidbu i iskoristi potencijale u nautičkom turizmu, privredi, ekologiji i drugim oblastima. Regionalne privredne komore iz Posavine organizovale su ovo istraživanje i Atlas namenile nautičarima, ribolovcima, ljubiteljima prirode, biciklistima i drugim turistima koje privlači reka Sava.

– Dogovor o regionalnoj saradnji na ovom području postignut je između država kroz koje Sava protiče i pre dve godine počeli smo da radimo na Atlasu – rekao je na konferenciji za novinare, Zoran Milošević, predsednik Skupštine Privredne komore Beograda. Jedini deo toka koji nije obrađen je onaj u Sloveniji.

– Nadamo da će i to biti rešeno za nekoliko dana. Novac je obezbeđen, samo je potrebno da nađemo partnera: privredne komore ili turističke organizacije. Nadamo se da će Atlas Save biti odštampan do 15. oktobra, ali ćemo to odložiti, ako bude bilo potrebno, ne bismo li dodali i taj nedostajući deo. Sve bi moglo da bude gotovo do 1. novembra – rekao je Petar Nikolić, potpredsednik Regionalne privredne komore iz Valjeva, koja je i inicijator ovog projekta.

On je naglasio da su prilikom istraživanja obuhvaćene i plovne pritoke Save što do sada nije bio slučaj. Još jedna važna stvar koju bi uskoro trebalo urediti je međunarodni sporazum o pravu plovidbe Savom bez zaustavljanja u svim državama kroz koje protiče.

Firma koja je radila istraživanje, „Vasić Borislav k.d.“ obezbedila je opremu i istraživački tim i motornim čamcem od 11. do 13. avgusta prešla čitav tok Save, a istraživanje beogradske teritorije završeno je 10. septembra. Njihov zaključak je da je nautička infrastruktura veoma siromašna, da naročito u gornjem toku nema pristana za čamce i jahte.

– Komplikovano istraživanje tokom kojeg smo morali ponekad i da vučemo čamce u plitkom toku Save služi promovisanju perspektive turizma na rekama. Deo toka od Beograda do Siska jeste dobro uređen i označen i bogat turističkim sadržajem. Koristeći savremene metode i uređaje za merenje, saznali smo da je Sava zapravo, osam kilometara duža nego što se do sada smatralo. Generalno, Sava je mirnija reka od Dunava, bez oštrog severca koji pravi talase i zato mnogo pogodnija za razvoj svih vidova turizma, od nautičkog, do ribolovačkog – rekao je Borislav Vasić, direktor komanditnog društva specijalizovanog za nautički turizam, a koje je vršilo istraživanje.

Multijezično izdanje

Na osnovu podataka sa istraživanja Sava 2010. biće izrađen atlas Save za nautički turizam koji se priprema na engleskom i nacionalnim jezicima iz Posavine. Promocija je planirana i na Beogradskom sajmu knjiga, ukoliko do tada bude završeno izdanje.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari