Strategiji razvoja socijalne politike Grada kao i ustanove nadležne za brigu o deci ometenoj u razvoju, prioritet je razvijanje vaninstitucionalnih oblika zaštite, između ostalog, širenje mreže dnevnih boravaka, po mogućnosti ravnomerno raspoređenih po gradskim opštinama i novih usluga tipa: stanovanja uz podršku, produženog i privremenog boravka, radnog angažovanja uz podršku, patronažna služba i služba pomoći u kući, zbog toga se Grad odlučio na izgradnju prvog Centra za smeštaj osoba sa autizmom, kaže za naš list sekretar socijalne zaštite Nenad Matić.
– Izgradnja objekta počeće 2014. i opštini Zvezdara u Denkovoj bašti. Završena je izrada idejnog rešenja i pokreće se postupak javne nabavke za izradu glavnog projekta. Grad je obezbedio potrebna sredstva, oko sedam miliona dinara, za ove namene. Objekat će sadržati suteren, prizemlje i prvi sprat, na površini od oko 2.400 metara kvadratnih. Osnovna namena mu je stanovanje uz podršku osoba sa poremećajima autističkog spektra, i u njemu će biti smešteno 36 odraslih osoba iznad 27 godina, koji će imati stalan nadzor – objašnjava Matić. On dodaje da je osnovni koncept da se ove osobe i dalje osećaju kao da su u porodicama, samo što će im tu sigurnost pružati obučeni stručnjaci kroz poseban oblik socijalne zaštite. Osim funkcije stanovanja uz podršku, treba da pruži konsultativne i savetodavne usluge porodicama dece sa autizmom, da obezbedi podršku drugim licima koja se bave edukacijom ili tretmanom dece sa autizmom. Takođe će imati potpunu zdravstvenu negu, kreativne radionice, sportsko-rekreativne aktivnosti, relaksacioni punkt (senzornu sobu i hidromasažnu kadu). Pored sredstava namenjenih za izradu glavnog projekta Grad će izdvojiti i oko 300 miliona dinara za izgradnju i opremanje ustanove, kaže sekretar socijalne zaštite, a dodatno će biti obezbeđena sredstva za angažovanje potrebnog stručnog i pratećeg kadra koji će neposredno brinuti o deci.
Više korisnika u dnevnim boravcima
– Gledano u celini, broj korisnika se iz godine u godinu povećava i ono je prvenstveno uslovljeno povećanjem broja korisnika u dnevnim boravcima za 13,3 odsto. Potrebe za dnevnim boravcima su znatno izraženije, a nažalost, smeštajni kapaciteti ograničavaju prijem novih korisnika. Više od dve trećine korisnika dnevnih boravaka za decu i omladinu ometenu u razvoju u Beogradu su punoletna lica, od čega oko 32 odsto čine lica preko 27 godina – navodi sekretar socijalne zaštite.
Velika pomoć roditeljima
Prema rečima Mirka Gojića, predsednika beogradskog Udruženja osoba sa autizmom, za roditelje koji imaju odraslu decu sa autističnim spektrom izgradnja ovog centra značiće „svetlo na kraju tunela“.
– Ja sa autizmom koji ima moj sin živim već 30 godina, a ima i onih koji se sa time bore i duže. Kada se izgradi Centar, konačno ćemo moći da odahnemo i da organizujemo život, za nas je ovo velika pomoć. Činjenica je da tih 36 mesta neće zadovoljiti sve potrebe, ali je veliki pomak – ističe Gojić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.