Glasanjem se ne odlučuje o tome šta većina traži 1Foto: D. Majstorović

Kanalizacija, parkovi i sređene ulice najviše fale Beograđanima, pokazuju dosadašnji rezultati projekta „Da se radi i gradi po tvom“ koji su dostupni na novom gradskom portalu bgportal.rs, iako je upitno koliko ovaj projekat zaista odražava volju građana, s obzirom da slab odziv za glasanje.

Naime, stanovnici Beograda imali su prilike da u prethodna dva meseca daju predloge uređenja svojih opština i glasaju za njih, dok će danas prvih pet projekata u svakoj opštini ući u drugu fazu konkursa, a pobednički u svakoj od opština biće realizovan u toku ove godine prema obećanjima gradskih čelnika.

Ipak, broj ljudi koji su glasali značajno je manji od ukupnog broja Beograđana, a postavlja se pitanje da li je odziv bio slab zbog nezainteresovanosti, ili zato što sistem glasanja nije bio dovoljno objašnjen i pristupačan za veći broj građana.

Projekat „Da se radi i gradi po tvom“ zaista jeste bio dugo najavljivan, gradski čelnici su više puta pozivali građane da glasaju, a oko 150.000 evra uloženo je iz budžeta grada samo za pokretanje sajta „bgportal.rs“ na kome će se glasanje odvijati.

Pored novca koji je uložen, sajt i ne izgleda ažurirano – glavna vest na prvoj strani je još iz decembra prošle godine, a informacije o samom projektu „Da se radi i gradi po tvom“ nisu istaknute na vidljivom mestu – potrebno je kliknuti na nekoliko linkova kako biste došli do rezultata glasanja. Posetilac sajta tek onda shvata da tu zapravo i ne može da glasa, već da to može da uradi ako lično, pešaka ili gradskom prevozom, ode do zgrade opštine i preda svoj glas. Jedina onlajn solucija za građansku participaciju je mobilna aplikacija Beokom servisa, gde je takođe moguće glasati.

Iako je gradonačelnik Siniša Mali rekao da se putem ovog projekta građanima „daje mogućnost da kažu šta bi želeli da urade ili promene u gradu“ kao i da „to predstavlja pravu participaciju građana u radu Gradske uprave“, ukupan broj glasova ne potvrđuje reči prvog čoveka prestonice. Tako je, na primer, za projekte na nivou Grada, od ukupno 1776. predloga, čak 1136. imalo samo po jedan glas.

Po broju glasova u najvećoj beogradskoj opštini Palilula, za sada prednjači predlog za izgradnju kanalizacije sa 505 glasova, a isti predlog imala je i Grocka sa 202 glasa. Stanovnicima opština Barajevo, Novi Beograd i Surčin najviše fale parkovi. Iako Zemun predstavlja drugu najveću opštinu, otvaranje laboratorije u okviru ambulante Galenika je sa 95 glasova njihov prvi predlog na listi. Na Savskom vencu, Zvezdari i u opštini Mladenovac predložili su uređenje ulica. Obrenovcu najviše fali toplovod, dok građanima Sopota nedostaje trg. Voždovčani su glasali za izlaz naselja Stepa Stepanović na glavnu ulicu Vojvode Stepe, a stanovnicima Čukarice najvažnija je izgradnja sportskog centra, dok su Starograđani pokazali najmanju zainteresovanost za ovaj projekat, te njihova pobednička ideja za uređenje i krečenje fasada ima 16 glasova. Stanovnici Rakovice žele uređenje platoa ispred prodavnice Maksi u Ulici Pilota Mihaila Petrovića, a građani Lazarevca izgradnju javnog toaleta.

Iz budžeta Grada namenjeno 200 miliona za projekte

U projektu učestvuje svih 17 beogradskih opština, a grad je namenio 200 miliona dinara iz budžeta za realizaciju projekta, dok će opštine učestvovati sa po 10 miliona dinara. U zavisnosti od vrednosti određenog projekta, može da bude odabrano manje ili više projekata kako u Gradu, tako i na opštinama.

Glasanje na pultovima u opštinama ili preko Beokom aplikacije

Sugrađani će moći da daju predloge u svojim opštinama, u kojima će u ovu svrhu biti otvoreni pultovi gde će na anketnim listićima moći da daju svoje predloge. Davanje predloga trajaće mesec dana. Sve opštine će anketne listiće dostavljati u Beokom servis, gde će analitičari unositi predloge građana na BG portal. Beograđani će moći da daju svoje predloge i putem mobilne aplikacije „Beokom – servis“, a u roku od 36 sati predlozi će izlaziti i na web portalu www.bgportal.rs.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari