Na pragu nove turističke sezone, profesionalni vodiči u Beogradu i dalje se susreću sa istim problemima u poslu, iako se duže od godinu dana obraćaju nadležnim institucijama.
Osim što prestonica nema dovoljno stajališta za turističke autobuse, a na mestima gde su ona predviđena uglavnom se, nekažnjeno parkiraju automobili, veliki problem je i nelojalna konkurencija, inostrani vodiči koji, bez odgovarajuće licence, turistima predstavljaju naše znamenitosti.
– Nema dovoljno mesta na kojima turistički autobusi mogu da se zaustave i da preuzmu grupu ili da putnike ostave, ta mesta su neadekvatno obeležena a te oznake zapravo služe samo za kažnjavanje vozača autobusa, što naročito koriste pojedini pripadnici Komunalne policije, kaže za Danas Milica Lenasi iz udruženja Profesionalnih licenciranih vodiča Srbije.
Kako navodi, ni turistička inspekcija ne reaguje na stalne apele da se strožije proveravaju strani vodiči, koji bez odgovarajućih licenci u obilaske grada vode turiste iz svojih zemalja, što je zakonom zabranjeno.
– Strani vodiči obavljaju razgledanje grada, pričajući istoriju kakva njima odgovara, a bez ikakvih intervencija turističke inspekcije koja redovno zaustavlja upravo licencirane kolege, i samo grupe za koje su sigurni da vodič ima licencu. Vodiči iz okruženja pričaju istoriju na svoj način, što nije slučaj u zemljama iz okruženja gde su kazne za rad bez lokalnog vodiča ogromne, a turistička inspekcija ima i veliku pomoć ne samo kolega vodiča već i građana koji prijavljuju svaku grupu bez lokalnog vodiča. Na više pritužbi vodiča turističkoj inspekciji, čak i u situacijama kada su vodiči zaustavljali takve grupe i na licu mesta zvali inspekciju, ona je odbijala da dođe. Kako se čini, kontrola turističke inspekcije će se ove sezone odnositi na to da li ste zamenili vodičku legitimaciju, i da li kod sebe imate ugovor o angažovanju za posao koji obavljate, navodi lenasi.
Naša sagovornica primećuje da, sa porastom obima posla, u poslednje vreme se sve manje razmišlja o kvalitetu i sadržaju vođenja, a još manje o tome koliko štete jedno neadekvatno vođenje može da nanese, s obzirom na sve događaje na našim prostorima u proteklih nekoliko decenija, što je, kako kaže, veoma česta i interesantna tema za goste našeg grada.
– Naime, svako želi da čuje i lokalno mišljenje o tim događajima, a to mišljenje u našem gradu često daju Hrvati, Makedonci, Albanci, Crnogorci, Slovenci, Kinezi, Turci, viđenje koje je često pogrešno i loše po nas. Vođenje bez licence je svuda u svetu kažnjivo, čak do te mere da inspekcija ima pravo da vam uzme pasoš, zabrani ulazak u zemlju zbog „rada na crno“. Čak i u slučaju da ne postoji lokalni vodič na jeziku kojim grupa govori, dužni ste da vodite sa sobom lokalnog vodiča, dok naš pratilac grupe prevodi, objašnjava Lenasi.
Ona dodaje da neophodno domaćim vodičima obezbediti pristojne uslove za rad, kako bi se nastavilo uspešno promovisanje Beoghrada kao turističke destinacije, broj turista bio što veći, a slika koju nose iz naše zemlje „prava, a ne produkt priča koje čuju od kolega iz drugih zemalja“. „Posao kojim se bavimo ne svodi se samo na „sa vaše leve strane je…“ već je to stvaranje slike koju će gosti poneti o našem gradu i zemlji, i zapravo jedan vid visoke diplomatije“, zaključuje Lenasi.
Druge zemlje čuvaju svoj turizam
Grupe turista koje ne angažuju lokalne vodiče u Beogradu najčešće dolaze iz Turske, a njihovi vodiči bez ikakve bojazni rade bez naše licence, iako naš zakon to ne dozvoljava, navodi Lenasi.
– Međutim, Turska je upravo nedavno uvela stroge, čak i zatvorske kazne za strance koji bez odgovarajuće licence vode grupe po toj zemlji i ne žele da plate usluge lokalnog kolege. Do sada je kazna bila 500 evra na licu mesta za prvi prestup, a mnogo veća za svaki naredni. Kako su naveli, time čuvaju turizam Turske i štite svoje vodiče koji su uložili veliko vreme i novac u školovanje, objašnjava Lenasi.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.