Veći broj organizacija i udruženja iz oblasti kulture i stvaralaštva podneo je Upravnom sudu tužbu protiv Sekretarijata za kulturu Gradske uprave Beograda.
U njoj se traži poništavanje rezultata „Javnog konkursa radi prikupljanja predloga za finansiranje ili sufinansiranje iz budžeta grada Beograda, projekata u kulturi kao i projekata umetničkih, odnosno stručnih i naučnih istraživanja u kulturi“ za 2019. godinu zbog niza propusta, kršenja zakonske procedure i netransparentnosti postupka.
Konkurs Sekretarijata za kulturu Grada Beograda doneo je još jednom katastrofalne rezultate i pokazao visok stepen netransparentnosti rada komisija čija imena, čak ni nakon zahteva grupe organizacija koje su na konkursu učestvovale, nisu objavljena, navodi se u obrazloženju ovih organizacija.
„Rezultati ovogodišnjeg gradskog konkursa objavljeni su bez imena članova komisija, izostali su podaci o odbijenim predlozima projekata, kao i obrazloženja za podržane i za odbijene projekte, nije objavljen ukupan iznos sredstva koji je dodeljen, niti iznos sredstava po oblastima, kao što je bio slučaj i prethodne tri godine“, istakli su oni.
Među ključnim tačkama tužbe kojom se traži poništavanje gradskog konkursa je i nepravedan i nezakonit raspored finansija – na primer, u oblasti umetničke igre gde je opet jedna osoba za svoje dve organizacije dobila više od 50 odsto ukupnih sredstava (Dance Council 8 miliona i Nacionalna fondacija za igru 2 miliona, od predviđenih ukupno 19 miliona 740 hiljada za ovu oblast).
„Skandalozno je da se među podržanim projektima našao veliki broj sumnjivih programa organizacija ili pravnih lica koja u registru delovanja ili nemaju kulturu uopšte ili je ona navedena u generičkom opisu velikog broja oblasti u rasponu od ekologije do preduzetništva“, istakli su podnosioci tužbe.
Umesto da javni Konkurs bude instrument kulturnog razvoja i da podstiče raznovrsnost i standarde kulturnog života u Beogradu, stoji u njihovom saopštenju, zakulisnim radnjama vezanim za konkurs uzrokuju se nesagledive posledice ne samo za razvoj već i za opstanak kontinuiteta rada mnogobrojnih relevantnih aktera kulturne i umetničke scene, što izaziva sumnju u neupućenost članova komisije u poznavanje realnog stanja ili na namernu sistemsku diskriminaciju i marginalizaciju relevantnih udruženja, organizacija i asocijacija.
Zbog obavljanja konkursa na ovakav način, mimo svih zakonskih obaveza i standarda, i to nekoliko godina zaredom, organizacije, potpisnice tužbe, smatraju da je jedini preostali korak obratiti se sudu.
Potpisnice tužbe su Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, Srpski PEN centar, Udruženje književnih prevodilaca Srbije, Remont – nezavisna umetnička asocijacija, Centar za kulturnu dekontaminaciju, Stanica Servis za savremeni ples, Institut za urbane politike i Teatar Mimart.
Oni će ovim povodom danas održati konferenciju za novinare u Medija centru na kojoj će se javnosti obratiti Luka Knežević Strika i Marijana Cvetković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.