Srbija je jedna od retkih zemalja koja je pristupila rešavanju problema povraćaja imovine Jevreja koju zbog Holokausta nije imao ko da nasledi.
Grad je podržao tu inicijativu i zajedno sa Agencijom za restituciju insistirao da se usvoji takav zakon, rekao je gradski menadžer Goran Vesić, koji je juče prisustvovao konferenciji „Zakon o otklanjanju posledica oduzimanja imovine žrtvama Holokausta koje nemaju živih zakonskih naslednika – istorijat i primena”.
– Vlada Srbije je ove godine donela hrabar zakon iz prostog razloga što mi nismo bogata zemlja. Mnogo bogatije zemlje od nas još uvek nisu rešile ovo pitanje, a mi smo to uradili jer je ovde u pitanju istorijska pravda i nešto što mora da se reši – istakao je Vesić nakon konferencije održane u Agenciji za restituciju.
Nažalost, skoro 80 godina od Holokausta, pitanje povraćaja imovine još uvek nije rešeno, rekao je Vesić i dodao da je situacija takva ne samo u Srbiji već i u drugim zemljama.
– Ono na čemu insistiramo je ne samo da se vrati imovina već i da se dostojno obeleži Staro sajmište kao mesto gde su stradali prevenstveno Jevreji, a onda i Srbi i drugi antifašisti – naglasio je Vesić.
Prema njegovim navodima, Grad zajedno sa Ministarstvom za rad, priprema zakon o Starom sajmištu, koji će omogućiti da se brže reše imovinsko-pravni odnosi i da se Staro sajmište pretvori u memorijalni centar.
– Već smo postigli veliki napredak u smislu da smo raščistili Centralnu kulu na Starom sajmištu, a blizu smo raščišćavanja još jednog objekta – naglasio je Vesić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.