Vesić: Beograd do kraja godine uvodi brojne novine 1Gorn Vesić Foto: Beoinfo (Arhiva)

Pametni gradovi su nešto čemu svi težimo i to će se desiti veoma brzo kako u Beogradu tako i u drugim gradovima u Srbiji, izjavio je gradski menadžer Goran Vesić na forumu pod nazivom „Serbiacashless Forum“.

On je istakao da se pod terminom „pametni gradovi“ podrazumeva čitav niz aplikacija i aktivnosti koje olakšavaju život građanima, kako bi mogli brže da dođu do dokumenata, dobiju obaveštenja i učestvuju u procesima.

Na forumu koji ima za cilj da ukaže na značaj „pametnih gradova“, finansijske pismenosti i bezgotovinske ekonomije, Vesić je podsetio da je Beograd već neke stvari pokrenuo. Među primerima naveo je „Bg portal” aplikaciju, posredstvom koje građani u svakom trenutku mogu da vide gde su radovi u gradu, kao i aplikaciju „Beograđanin”, gde građani mogu da predlažu aktivnosti i akcije, ali i da glasaju i tako učestvuju u donošenju odluka. Takođe, u okviru Direkcije za građavinsko zemljište i izgradnju Beograda prošle godine implementiran je projekat zahvaljujući kojem svaki građanin jednim klikom preko interneta može da sazna šta može da se gradi na određenoj lokaciji, kakvi su urbanistički planovi i šta je predviđeno. Vesić je precizirao i da „Parking servis” ima čitav niz aplikacija, „Bus plus” takođe, a značajan doprinos daje i Naučno-tehnološki park, koji je grad zajedno sa Ministarstvom prosvete aktivirao i koji danas ima 54 kompanije sa više od 560 IT inženjera.  

– Projekat uređenja grada osmišljen je tako da se i u tom segmentu ostvaruje komunikacija sa građanima. Verujem da će sve ovo biti naša budućnost i dobro je da čujemo i iskustva drugih gradova. Očekuje nas mnogo projekata. Primera radi, kroz javno-privatno partnerstvo za javnu rasvetu biće postavljene nove kamere, a stubovi za „wi-fi” koristiće se za dobijanje brzih informacija o vozilima javnog prevoza. Sve će se to nadalje razvijati – naglasio je Vesić, a prenosi Beoinfo.

Gradski menadžer se osvrnuo i na bezgotovinsko plaćanje, koje je jedan od prioriteta države, ali koje nažalost javna uprava nije dovoljno pratila. Tek je ove godine, dodao je Vesić, prvi put uvedeno plaćanje korišćenja garaže karticama. Koliko za to ima zainteresovanih govori podatak da u garaži na Obilićevom vencu za svega nekoliko meseci od otvaranja korišćenje kartica već je „stiglo” do 35 odsto. 

– Beograd će do kraja godine početi da koristi beskontaktne platne kartice u javnom prevozu a u narednih mesec dana predstavićemo posebne kartice namenjene određenim slojevima stanovništva. Zbog svega toga ovo su prilike da se čuje šta radi Beograd, da se steknu nova iskustva i da idemo u korak sa razvijenijim gradovima – ocenio je Vesić.    

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević naveo je da u našem obrazovnom sistemu ne postoji kategorija koja se bavi finansijskom pismenošću dece, zbog čega su ovakvi forumi važni. Komapanija „Visa” našla je svoj interes, ali i društvenu odgovornost da bude partner državi u ovom poslu. 

– Finansijska pismenost će se učiti kroz razne predmete, a deca će dobijati znanja koja su im važna za dalji život i sticanje veština. Očekujemo njihovu pozitivnu reakciju jer su modeli implementacije video-igrice i njima pristupačni načini, i to od najranijeg uzrasta – rekao je Šarčević. 

Forum je okupio brojne stručnjake i predstavnike državnih institucija, a gradski menadžer je uzeo učešće na panel diskusiji „Pametni gradovi – Bezgotovinska ekonomija”. Ova sesija posvećena je konceptu pametnog grada i uticaju sveprisutne digitalizacije. Predstavnici javnog i privatnog sektora razmenili su iskustva dosadašnje i vizije o budućoj saradnji. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari