Korupcija je bolest koja postoji u svakom društvu i treba sistemski da se borimo da je iskorenimo.
Agencija za borbu protiv korupcije i državni organi su na istoj strani, na strani zakona, i jedni drugima treba da pomognu, poručio je danas gradski menadžer Goran Vesić na seminaru „Sprečavanje sukoba interesa i kontrola imovine i prihoda funkcionera“.
– Nema društva koje je uspelo da reši taj problem i nema društva u kome nema korupcije. Ima društava koja su uspešnije to rešavala, a ja verujem da mi kao društvo u tranziciji polako uvodimo pravila i da ćemo u budućnosti biti uspešniji. Ima zemalja Evopske unije koje spadaju u red razvijenijih, pa nisu toliko daleko po stepenu indeksa korupcije. Mi smo lokalna samouprava koja želi da nađe način kako da se sistemski bori protiv korupcije, a ona će nažalost uvek postojati tamo gde ima različitih interesa i gde ima mogućnosti da neko na različit način tumači zakon. To što Grad Beograd prilazi ovom problemu, jasno pokazuje volju i želju da reši problem korupcije – istakao je Vesić.
Prema njegovim rečima, rad postavljenih lica, funkcionera, mora da bude javan i transparentan, „ne postoji nijedna činjenica koju možemo i imamo pravo da sakrijemo“.
– Mi smo izabrani da radimo za građane, naši postupci treba da budu u skladu sa zakonom, da budu javni i dostupni javnosti. Samo tako ćemo izbeći različita tumačenja onoga što radimo. Agencija treba nama da pomogne da shvatimo propise, njihovu suštinu, a naša obaveza je da poštujemo zakon. Sa druge strane i mi Agenciji treba da ukazujemo na određene probleme koji se pojavljuju u životu, a koje možda zakon nije predvideo. Beograd treba da bude primer dobre saradnje Agencije i lokalne samouprave – naglasio je gradski menadžer.
Jednodnevni seminar posvećen je gradskim funkcionerima, te im je Vesić poručio da postavljaju konkretna pitanja i rešavaju dileme kako ne bi dolazili u situaciju da zbog neznanja ili nepoznavanja propisa dolaze u probleme.
– U lokalnoj samoupravi ima veliki broj ljudi čiji rad kontroliše Agencija, nisu svi pravnici, nisu svi na isti način ni upoznati sa propisima, nemaju svi iskustva u lokalnoj samoupravi i mislim da je važno da na ovakvim seminarima rešavamo ove probleme. Prošle godine smo imali jedan ovakav seminar i mislim da bi ovo trebalo da radimo svake godine, a po potrebi i češće – naveo je Vesić.
Pomoćnik direktora Agencije za borbu protiv korupcije Dragomir Trninić rekao je da će donošenje novog zakona o Agenciji donekle ukloniti nedoumice koje su postojale.
– Danas se bavimo temama vezanim za registar i prijavljivanje imovine funkcionera, a tu je glavni problem kašnjenje u dostavljanju izveštaja po stupanju i prestanku obavljanja funkcije. U ovoj godini, po redovnom godišnjem planu, proveravaju se izveštaji o imovini svih predsednika opština i gradonačelnika u Srbiji. Problem se pojavljuje i u obavljanju više funkcija, bez saglasnosti Agencije, i neprijavljivanju sukoba interesa. Nama nije cilj da pokrećemo veliki broj postupaka i podnosimo prekršajne ili krivične prijave. Prošle godine Agencija je pokrenula više od 500 postupaka, a cilj nam je da sledeće godine nemamo nijedan takav postupak i krivičnu prijavu. Namera nam je da sve funkcionere upoznamo sa njihovim obavezama i da razmenimo mišljenja i iskustva – naglasio je Trninić.
Ovo je jedan u nizu seminara koje organizuje Agencija za borbu protiv korupcije u oktobru i novembru po gradovima i opštinama u Srbiji. Seminari su namenjeni funkcionerima, odnosno izabranim, postavljenim ili imenovanim licima u organima Republike Srbije, autonomne pokrajine, jedinicama lokalne samouprave i u organima javnih preduzeća i privrednih društava, ustanova i organizacija čiji je osnivač Republika Srbija, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave.
Seminaru su prisustvovali zamenica predsednika Skupštine grada Andrea Radulović, članovi Gradskog veća, sekretari Gradske uprave, njihovi predstavnici, direktori javnih preduzeća.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.