Gradski menadžer Goran Vesić izjavio je večeras da Beograd u proteklih osam godina sprovodi čuvenu „BG praksu“ kroz koju je prošlo oko 1.800 studenata beogradskog Univerziteta.
On je najavio da će zajedno sa PKS tražiti od Vlade Srbije da se napravi posebna kvota za prijem mladih ljudi sa prakse, koji bi mogli da ostanu u državnoj upravi i lokalnoj samoupravi.
U sportskom centru „Šumice“ u Beogradu večeras je održan karavan „Duh mladosti“ – manifestacija koja promoviše dualno i preduzetničko obrazovanje, prave stilove života, sport, aktivizam, volonterizam, preneo je Beoinfo.
Manifestacija je održana u prisustvu gradskog menadžera Gorana Vesića, ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladena Šarčevića, kao i predsednika Privredne komore Srbije Marka Čadeža.
Navodeći da grad Beograd, zajedno sa Vladom Srbije i minstarstvima zaista radi na tome da investicije u Beogradu budu sve bolje i bolje, Vesić je kao veoma važno istakao to da je u Beogradu prvi put ove godine broj nezaposlenih manji od 100.000.
Krajem septembra, taj broj je bio oko 89.000, a od početka godine, u Beogradu je posao našlo 66.000 ljudi, dodao je Vesić.
Šarčević je rekao da dualno obrazovanje u Srbiji postoji, ali „vrlo skromno“ i dodao da je Srbija jedna od retkih zemalja koja, uvodeći dualno obrazovanje, ima uređeno zakonodavstvo.
Za godinu dana uspeli smo da negde oko osam odsto učenika uvedemo u ovaj model obrazovanja, ali će vrlo brzo, što je i procena švajcarskih eksperata, taj procenat biti znatno veći, napomenuo je Šarčević.
U razvijenim zemljama poslodavci će pre da prime one koji su prošli kroz sistem dualnog obrazovanja, nego one koji su išli na gimnazijsko školovanje, i sa 25 godina došli da rade, poručio je Šarčević mladima i podsetio na Zakon o visokom obrazovanju, koji im daje pravo studiraju uz rad.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.