Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić rekao je da su planovi detaljne regulacije od velike važnosti za dalji razvoj grada i kao najvažniji sa današnje sednice okarakterisao plan detaljne regulacije prostora na kojem će se nalaziti nova autobuska stanica na Novom Beogradu.
Vesić je, kako prenosi Sekretarijat za informisanje Beograda, podsetio da se nova autobuska stanica gradi na osnovu javno-privatnog partnerstva između Grada Beograda i BAS-a, kompanije koja je privatizovana pre skoro 30 godina.
„Grad obezbeđuje infrastrukturu, koja se trenutno radi na predmetnoj lokaciji i koju može da vidi svako ko prolazi preko Mosta na Adi, novim bulevarom koji spaja Čukaricu sa Tošinim bunarom. To je samo jedan od projekata koji su na realizaciju u Beogradu čekali 50 godina, a koje smo uspeli da pokrenemo. Još u martu 1971. godine, Skupština grada je donela Odluku o iseljenju železničke stanica iz centra grada. Već tada su svi urbanistički planovi predviđali iseljenje železničke stanice, a tako je i danas kada se premešta autobuska. Autobuska stanica koja je korišćena decenijama, nikada nije dobila ni upotrebnu dozvolu“, rekao je Vesić.
On je dodao da je sličan primer i sa obilaznicom oko Beograda, koja će biti završena do kraja godine.
„Obilaznica je duga 78 kilometara i rađena je 30 godina. U poslednjih šest godina, sadašnja gradska vlast uložila je oko 60 odsto ukupnih sredstava u izgradnju obilaznice. To govori o tome koliko se danas više radi i kako se završavaju projekti koji su sa pravom pokrenuti pre više decenija. Kada je širena pešačka zona u centru grada, u javnosti je bila prava hajka povodom te odluke, a danas je vrednost stanova na Obilićevom i Topličinom vencu najveća u Beogradu, veća nego u Beogradu na vodi. Osamdesetih godina je Knez Mihailova pretvorena u pešačku zonu i već tada je planirano da Obilićev venac, Kosančićev venac i Topličin venac, kao i Ulice Vuka Karadžića i Đure Jakšića budu deo pešačke zone. Usledio je raspad tadašnje države, nije bilo novca za takve projekte i sve je odloženo do danas, kada obnavljamo i završavamo te planove“, istakao je zamenik gradonačelnika.
Vesić je rekao da je važan i plan detaljne regulacije na opštini Čukarica kojim će biti regulisan status zelene površine na kojoj je investitor želeo da gradi, na mestu koje su građani koristili kao park.
„To je svaki dan bila tema u medijima. Organizovao sam sastanak sa građanima i investitorom i pokazalo se da su građani u pravu. Ali, trebalo bi istaći da nije aktuelna gradska vlast prodala to zemljište, već, kao i u slučaju parka u Ulici Tomaša Ježa, to su uradili naši prethodnici. Tada smo postigli dogovor sa građanima i investitorom da se to zemljište pretvori u park. To je zemljište ispred zgrade i stanari su bili u pravu. Pronašli smo investitoru drugu lokaciju i na taj način zaštitili park“, naglasio je Vesić.
Prema njegovim rečima, do kraja godine će urbanističkim planovima biti „pokriveno” oko 70 odsto teritorije Beograda.
„Pokrivenost planovima omogućiće ljudima da legalno i za manje vremena dobiju građevinsku dozvolu ili neki drugi potreban dokument. Zahvaljujući trenutnom i prošlom sazivu gradske skupštine, pokrivenost planovima je udvostručena, što je jedan od osnovnih zadataka Skupštine grada. To je izuzetno bitno za pravilan razvoj grada“, dodao je Vesić.
Glavni urbanista Grada Beograda Marko Stojčić istakao je da se danas pred odbornicima nalaze sedam planova detaljne regulacije i sedam odluka o izradama planova, s ciljem da se cela teritorija grada prekrije planovima detaljne regulacije, što je preduslov za ravnomerni razvoj prestonice.
On je takođe spomenuo i izmenu i dopunu plana detaljne regulacije kompleksa autobuske i železničke stanice u Bloku 42 na Novom Beogradu, koja je u fazi realizacije i čije će izmene dati konačan izgled buduće stanice, jedne od najsavremenijih i najfunkcionalnijih na Balkanskom poluostrvu.
„Takođe, Predlog plana detaljne regulacije dela blokova 18a i 69 na Novom Beogradu doprineće saobraćajnom razrešenju te teritorije i omogućiti nove investicije. Reč je o velikoj gradskoj površini koja nije urbanizovana, od mosta Gazela do Ulice Jurija Gagarina“, podsetio je Stojčić, spomenuvši i Predlog plana detaljne regulacije za naselje Veliko selo, kao i Predlog odluke o izradi plana detaljne regulacije bloka između Požeške, Kijevske, Nikolaja Gogolja i Valjevske ulice u opštini Čukarica.
Stojčić je podsetio da će novom odlukom ta građevinska površina posle protesta građana biti vraćena u zelenu površinu.
Na današnjoj sednici, kakko se dodaje u saopštenju, odbornici su u skraćenom postupku usvojili više rešenja o razrešenju i imenovanju v.d. direktora u jednom broju preduzeća i ustanova čiji je osnivač Grad Beograd, kao i predloge rešenja o razrešenju i imenovanju članova upravnih i nadzornih odbora u jednom broju preduzeća i ustanova čiji je osnivač Grad Beograd. Takođe su usvojeni i predlozi rešenja o razrešenju i imenovanju članova školskih odbora u jednom broju osnovnih škola na teritoriji grada Beograda.
Odbornici su prethodno usvojili Izveštaj Administrativno-mandatne komisije sa Predlogom odluke o utvrđivanju prestanka mandata jednog odbornika Skupštine Grada Beograda i imenovanju novog odbornika.
Odbornici su na današnjoj sednici, između ostalog, usvojili planove detaljne regulacije na opštini Savski venac, Novi Beograd, Zvezdari, kao i izmene, dopune i predloge pojedinih planova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.