Vesić: U budućnosti za infrastukturne projekte izdvajamo 12 milijardi evra 1Foto: Beoinfo

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić govorio je danas na panelu „Nekretnine i izgradnja: Privlačenje stranih investicija”, koji se održao u hotelu „Metropol palas”, u okviru Četvrte srpske konferencije o razvoju nekretnina i infrastrukture pod nazivom „Razvoj budućnosti”.

Vesić je istakao da vrednost infrastrukturnih projekata u narednih 10 godina u Beogradu iznosi oko 12 milijardi evra. Tokom leta, kako je najavio, očekuje se izgradnja novog savskog mosta, do kraja godine početak izgradnje novog tunela koji će povezati savsku i dunavsku obalu i na taj način smanjiti saobraćaj u centru grada za 14 odsto. Takođe, urađeno je urbanističko rešenje za izgradnju bloka 18, dok izgradnja prve stanice metroa u Makiškom polju može da krene, uz malo sreće, do kraja 2020. godine, a čija vrednost projekta prelazi četiri milijarde evra. Takođe se očekuje i izgradnja nacionalnog stadiona u Surčinu, najavio je Vesić.

On je podsetio da je Grad Beograd jedini u regonu doneo odluku da investitori koji žele da ulažu preko 50 miliona evra imaju pravo na posebnu radnu grupu sastavljenu od republičkih i gradskih nadležnih institucija, a u cilju pomoći u rešavanju administrativnih zahteva, dok investitori koji ulažu do 10 miliona evra imaju pravo na posebnog savetnika iz gradske jedinice za upravljanje projektima. On je dodao da se očekuje i od investitora da njihovi projektanti rade u skladu sa zakonima, kako projekti ne bi bili vraćani i nekoliko puta na doradu.

Zamenik gradonačelnika je takođe podsetio da je Vlada Republike Srbije dala poseban doprinos u ubrzanju investicija u zemlji donošenjem Zakona o planiranju i izgradnji, koji omogućava izdavanje građevinske dozvole za samo 28 dana, i Zakona o radu, koji je jedan od najliberalniji u Evropi.

On je istakao da Beograd nije kao ostale lokalne samouprave u Srbiji.

– U 2017. godini izdato je 197 građevinskih dozvola, a prošle 228, a reč je i o kompleksnim projektima koji ne mogu da se posmatraju na isti način kao neki projekti u drugim lokalnim samoupravama, jer su u poslednje dve godine izdate građevinske dozvole za više od dva miliona kvadrata. Ove godine očekujemo da izdamo građevinske dozvole za više od milion kvdrata. Kao grad trudimo se da zakonske procedure maksimalno ubrzamo. Grad Beograd izdaje više građevinskih dozvola nego sve druge lokalne samouprave zajedno i zato je neuporediv. Takođe, Grad Beograd je sa Vladom RS i Ministarstvom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture bio nosilac izmena zakonskih propisa kada je u pitanju suzbijanje bespravne gradnje – podsetio je zamenik gradonačelnika.

Vesić je najavio infrastrukturna ulaganja u Marinu „Dorćol”, izgradnju unutrašnjeg magistralnog prstena, nastavak obilaznice oko Beograda, izgradnju kanalizacije na levoj obali Dunava u vrednosti od oko 50 miliona evra, kao i izgradnju prve od pet fabrika za preradu otpadnih voda u Velikom selu.
On je dodao da će se raditi prema konceptu Beograda kao zelenog i pešačkoga grada, kao i da će se javni saobraćaj tome prilagođav

ati. Takođe je rekao da će Beograd sa Vladom Srbije naći način da razvija i prigradske opštine koje su nerazvijene, kako bi se investitorima omogućile subvencije za ulaganje u sedam beogradskih prigradskih optština. Takođe, uporedo ih saobraćajno povezujući i stvarajući mogućnosti za investicije i nova radna mesta, zaključio je Vesić.

Pomoćnica ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Jovanka Atanacković, koja je svečano otvorila Čevtrtu srspku konferenciju o razvoju nekretnina i infrastrukture,  izjavila je da je broj izdat građevinskih dozvola 2018. bio veći u odnosu na 2010. godinu za čak 201 odsto.

Prema njenim rečima, to pokazuje da je Srbija prepoznata od investitora kao zemlja u kojoj se investicija isplati, a to pokazuje i napredak Srbije na „Duing biznis listi”, na kojoj naša zemlja danas zauzima 11. mesto po broju izdatih građevinskih dozvola. Atanackovićeva kaže da je Srbija u oktobru prošle godine oborila i rekord u broju izdatih građevinskih dozvola koji je iznosio 2.137 samo u tom mesecu. Osim toga, pomoćnica ministarke navodi da u Srbiji trenutno postoji i 40.000 aktivnih gradilišta.

Ambasadorka Izraela u Srbiji Alona Fišer izjavila je da broj izraelskih investicija u Srbiji iz godine u godinu nastavlja ne samo da raste već i da dominira na tržištu.

Osim poslovnih kompleksa, izraelske kompanije grade i stambene projekte koji podižu standard života građana. Amasadorka je čestitala Srbiji na reformama koje je sprovela i koje su olakšale investitorima ne samo ulaganje u našu zemlju već i doprinele sigurnosti, pouzdanosti i predvidljivosti projekata. Čestitala je Srbiji i na napretku na „Duing biznis listi”, uvođenju e-dozvola, e-katastra.

Konferencija ima za cilj razmenu ideja i informacija iz oblasti nekretnina i infrastrukture u Srbiji i širem region. Događaju prisustvuje više od 250 relevantnih učesnika iz velikih agencija za nekretnine, građevinskih firmi, finansijskih institucija, kompanija iz javnog sektora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari