Zamenik gradonačelnika Goran Vesić i sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević uručili su danas na svečanosti u Starom dvoru ugovore o radu za 75 gerontodomaćica.
Vesić je istakao da je današnji događaj jedan od najlepših dana u Skupštini grada jer je 75 gerontodomaćica dobilo stalan posao.
„Sa ovih 75 gerontodomaćica imaćemo ukupno 732 koje brinu o više od 2.300 starijih od 70 godina i kojima nekoliko dana u nedelji pomažu kako bi mogli da imaju normalan život u trećem dobu. Ova usluga je veoma važna jer smo sve starija nacija i nastojaćemo da ovu uslugu dalje širimo. Danas imamo finansijske mogućnosti da ovim gerontodomaćicama pružimo sigurnost koju dosad nisu imale“, kazao je Vesić, a prenosi Sekretarijat za informisanje grada Beograda.
On je istakao da gerontodomaćice trenutno primaju platu u visini minimalca, oko 32.000 dinara i dodao da je jasno da to „nije novac kojim može da se plati njihov rad“.
„Sa povećanjem minimalca koji je najavila Vlada on će iznositi oko 37.000 dinara. I to je nedovoljno i zato će Grad Beograd uputiti nadležnom ministarstvu predlog da se povećaju koeficijenti za gerontodomaćice jer želimo da im isplaćujemo plate od najmanje 50.000 dinara. Imamo u budžetu novac za to i mislimo da je to minimum da se žene posvete ovom poslu i da ne moraju da rade sa strane. Takođe, mislim da je potrebno obratiti veću pažnju na ljude koji rade u ustanovama socijalne zaštite. Tu imamo gerontodomaćice, socijalne radnike i druge koji zaslužuju da budu adekvatno plaćeni i o tome ćemo razgovarati sa nadležnim ministarstvom. Naš gradski budžet je 1,2 milijarde evra i možemo adekvatno da platimo ljude koji rade“, rekao je Vesić.
On je podsetio da su gerontodomaćicama obezbeđeni sistematski pregledi, letnje i zimske uniforme, ali da im se mora obezbediti i adekvatna plata za rad koji obavljaju.
Nataša Stanisavljević je istakla da Grad Beograd strateški razmišlja o razvoju socijalne zaštite te da ovo primanje 75 zaposlenih u stalni radni odnos omogućava prijem još 75 osoba koje će isto raditi posao gerontodomaćice.
„U planu je da do kraja godine prepolovimo listu čekanja za uslugu gerontodomaćice. Ovo je najveći pomak kada je u pitanju naš cilj, a to je da ukinemo tu listu čekanja u Gradu Beogradu. Procena je da u ovom trenutku oko 700 osoba čeka na ovu uslugu. Ovo je ujedno i poziv svima koji žele da rade ovaj posao da se obrate Nacionalnoj službi za zapošljavanje ili Gerontološkom centru kako bi prošli adekvatnu besplatnu obuku, a onda će se od kandidata izabrati najbolji za ovaj posao“, rekla je Stanisavljević.
Ona je istakla da opštine Surčin, Barajevo i Grocka trenutno nemaju uslugu pomoći u kući, a plan je da do kraja godine i ove opštine krenu sa pružanjem ove usluge, tako da ceo Beograd bude pokriven.
„Imajući u vidu da u Beogradu živi više od 360.000 ljudi starijih od 65 godina, važno nam je da povećavamo broj zaposlenih u ovoj oblasti“, rekla je sekretarka za socijalnu zaštitu.
Ona je iskazala posebnu zahvalnost ovim ženama, ali i svim zaposlenima u ustanovama socijalne zaštite na požrtvovanju, jer čak i u uslovima pandemije nikoga nisu ostavili samim. Kako je istakla, gerontodomaćice nisu samo brinule o svakodnevnom životu već su organizovale i vakcinaciju korisnika u njihovim domovima tako da je vakcinisano više od 80 korisnika. Grad je gerontodomaćicama obezbedio sistematske preglede, radne uniforme i nastavlja da ulaže u zaposlene u socijalnoj delatnosti.
Predstavnica Sindikata vaninstitucionalne zaštite Verica Paunović Trivanović izrazila je veliku zahvalnost Gradu Beogradu, zameniku gradonačelnika i sekretarki za socijalnu zaštitu.
„Uvek imamo podršku i razumevanje od Grada Beograda i naš je rad prepoznat. U socijalnoj zaštiti sam od 1983. godine i nikada dosad nismo imali ovako veliku podršku. Poslednjih godina životi naših gerontodomaćica su spašeni sistematskim pregledima, imamo zimske i letnje uniforme, a i Grad nam je finansijski pomagao. Hvala i gerontodomaćicama koje daju podršku svojim korisnicima ne štedeći svoje zdravlje“, istakla je Verica Paunović Trivanović.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.