Više para za novogodišnje dekoracije, jarbole i računarske sisteme 1Foto: Miroslav Dragojević

Budžet Beograda za 2018. godinu iznosi 102,7 milijardi dinara, odlučeno je na današnjoj sednici gradske Skupštine, a osim prećutkivanja pravog stanja dugova, problematične stavke u gradskoj kasi su ukrasi kao što je novogodišnja jelka – najskuplja na svetu, uz još praznične dekoracije, poskupljenje jarbola, ili skupi računarski sistemi za gradsku upravu.

Planirani direktni prihodi Grada za iduću godinu iznose 92 milijarde dinara i veći su za 0,9 odsto u odnosu na zaradu iz 2017. dok je projektovani deficit 7,8 milijardi dinara. Ovaj manjak, uz otplate dugova, biće pokriven ovogodišnjim viškom od 9,3 milijardi dinara i 2 milijarde od naplate dugovanja.

Dok gradonačelnik Siniša Mali obećava da se Grad u idućoj godini neće više zaduživati, navodeći da su svi dugovi prema domaćim bankama isplaćeni, ono što nije pomenuo jesu dugovanja koja imamo prema evropskim bankama na osnovu različitih kapitalnih projekata.

– Ova gradska vlast isplatila je dugove svim domaćim bankama, osim UniCredit banke kojoj dugujemo oko milijardu dinara a to će biti rešeno tokom iduće godine – uverava Mali.
Ono što neće biti “rešeno” su krediti od inostranih banaka, odnosno ukupno tri kredita od kojih ćemo u narednoj godini povući 2,1 milijardu dinara. Ovaj novac namenjen je završetku projekata izgradnje mosta preko Save, pristupnih saobraćajnica za most na Adi i za rekonstrukciju ulica Kraljice Marije, 27. marta, Džordža Vašingtona i Cara Dušana, koja tek predstoji.

Otplaćivanje većeg dela ovih zajmova ostavljeno je za naredne godine.

Kada je reč o dugovima, Grad će i naredne godine najviše rashodovati za javni prevoz, odnosno pokrivanje gubitaka GSP “Beograd”. Četvrtina budžeta od 25,7 milijardi predviđena je za javni prevoz, od čega je 1,2 milijarde za subvencije GSP “Beograd” dok će se ostatak trošiti za uređenje stajališta ali i nabavku stotinu novih autobusa. Planirana je i kupovina tramvaja u vrednosti od 112 miliona dinara, ali oni će se finansirati iz kredita evropske banke.

Opozicija je u ovom budžetu najviše merila količinu utrošenog novca za metre novogodišnje jelke – najskuplje na svetu, ali i metre jarbola – koji su poskupeli u odnosu na prethodne projekcije, što je ukazao Balša Božović, šef odborničke grupe Demokratske stranke.

– Nemoguće da je jarbol od 120 metara poskupeo sa 216 miliona, na 234 miliona i da on danas vredi 1,9 miliona dinara po jednom metru. Nemoguće je da roditelji ne mogu deci da kupe novogdišnje paketiće, a sa druge strane Grad obezbeđuje koncert Ace lukasa za Novu godinu od 50.000 evra i plaća 5,5 hiljada evra jedan metar plastične jelke, odnosno ukupno 83.000 evra, ukazuje Božović.
On je zamerio i što će Grad za nabavku SAP licenci platiti “tri puta više od tržišne cene” i finansirati vatromet od 235.000 evra za vatromet.

– Ovo je isključivo budžet za džepove onih koji su u vrhu gradske vlasti, sve je naduvano tako da zarađuju isključivo oni. Ovo je vic, a ne budžet, zaključio je Božović.

Novac za rušenje bespravnih objekata neiskorišćen

Zoran alimpić, odbornik Demokratske stranke, ukazao je na loše raspolaganje novcem koji je namenjen za rušenje bespravnih objekata u prethodnim godinama. Prema njegovim rečima, Grad je u 2016. godini budžetom predvideo 19,5 miliona dinara za ove svrhe od čega je potrošeno samo 597 hiljada dinara, dok je u tekućoj 2017. za rušenje bespravnih objekata planirano je 22,2 miliona a utrošeno oko 700.000 dinara. Alimpić ukazuje da se time krše zakoni koji regulišu ovu oblast ali i otvara prostor za zloupotrebu. “Rušenje tolikih nelegalnih kvadrata se odlaže verovatno imajući u vidu njihovo naknadno ozakonjenje ali u tom slučaju kada se ozakoni zgrada, onda se plaća nekoliko desetina puta manje za uređenje građevinskog zemljišta nego da je objekat izgrađen legalno”, podseća Alimpić.

Kapitalni projekti se isplaćuju na rate

Za kapitalne projekate koji se odnose na uređenje ulica u sledećoj godini će se isplatiti 470 miliona dinara za rekonstrukciju Bulevara Oslobođenja i Trga Slavija, 257 miliona za rekonstrukciju Ruzveltove ulice, a treba islatiti još i 116 miliona dinara za rekonstrukciju ulice Vojvode Stepe koja je završena 2015. godine. Za rekonstrukciju ulice Kneza Miloša sa izgradnjom podzemnih garaža, koja je najavljena za iduću godinu, predviđena su sredstva od 381 milion dinara, dok će se njaveći deo ovog projekta plaćati tek 2019. godine. Rekonstrukcija ulica 27. marta, Kraljice Marije, Džordža Vašingtona i Cara Dušana takođe je predviđena ove godine i najskuplja je među pomenutim radovima, odnosno košta 1,4 milijarde dinara, a još toliko će za ovaj projekat biti plaćeno i 2019. godine. Među važnim stavkama izdvojena je i izgradnja jarbola od 234 miliona dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari