Za dva dana volonterima kol centara prijavilo se 2.630 starijih Beograđana za imunizaciju 1Kol centar Foto: Služba za informisanje grada Beograda

Gradska sekretarka za socijalnu zaštitu grada Beograda Nataša Stanisavljević izjavila je danas da se za samo dva dana preko kol centara za imunizaciju prijavilo 2.630 starijih sugrađana.

Ona je podsetila da su na svih 17 beogradskih opština od ponedeljka počeli sa radom kol centri koji rade od 8 do 16 časova, ali da će po potrebi raditi i produženo.

Stanisavljević je, gostujući u Jutarnjem programu Studia Be, rekla da na ovim poslovima radi oko sto volontera i da je Grad Beograd je u svakodnevnom kontaktu sa kol centrima.

„Pratimo intenzitet poziva, potrebe sugrađana kada je u pitanju imunizacija, a po potrebi biće povećan i broj volontera. Ministarstvo zdravlja je nadležno za organizaciju imunizacije, a Grad Beograd i druge lokalne samouprave su tu da daju podršku. Mi u kol centrima pomažemo starijima od 65 godina da se što lakše prijave na sistem E uprave, budući da to njima može predstavljati problem. Volonteri su tu da starije sugrađane provedu kroz portal i unesu njihove podatke. Volonteri javljaju termine za vakcinaciju a stariji sugrađani ukoliko su nepokretni ili polupokretni, mogu tražiti i besplatnu uslugu prevoza. To radimo zato što želimo da svaki stariji sugrađanin koji žele da se vakciniše, tu uslugu i dobije. Mi smo prva lokalna samouprava koja je organizovala ovaj broj kol centara, a kao primer mogu dati podatak da je u prvom danu bilo 4.093 poziva, a juče 5.163, sa ukupno 2.630 prijava“, rekla je Nataša Stanisavljević.

Govoreći o socijalnoj politici Grada Beograda, gradska sekretarka za socijalnu zaštitu podsetila je da je još tokom letnjih meseci napravljen plan o smeštaju ugroženih lica tokom zimskog perioda i hladnog talasa.

„Želeli smo da otvorimo što veći broj prihvatnih centara, kako bi sam smeštaj i pomoć bili što dostupniji. Tokom ove godine otvoreno je dodatnih pet lokacija za beskućnike i lica bez krova nad glavom. To su dva prihvatna centra, na Vračaru i Autokomandi, sa dodatnih 40 kreveta i izolacionim blokom, kao i tri dnevna centra u Sazonovoj, Solunskoj i Jabučkoj. Kroz njih je za mesec dana prošlo 350 sugrađana bez krova nad glavom“, istakla je Stanisavljević, a prenosi Sekretarijat za informisanje grada Beograda.

Ona je podsetila da je beskućništvo poseban društveni fenomen i problem jer, neka lica ne žele da prihvate i promene navike života, a neki ne žele da prihvate ni ponuđenu pomoć.

„Ako se na ulici uoči lice koje je promrzlo i kome je pomoć hitno potrebna, sugrađani treba da pozovu Hitnu pomoć, Komunalnu miliciju, Policiju ili Centar za socijalni rad. Naše je da izađemo na teren, ukažemo pomoć toj osobi i ukoliko ona pristane, da je smestimo u prihvatilište ili neki od prihvatnih centara. Omogućili smo takvim licima i da se prijave na adresu centara za socijalni rad i dobiju ličnu kartu kojom ulaze u sistem zdravstvene i socijalne zaštite. Za ona lica koja to ne žele omogućili smo da dobiju obrok u narodnim kuhinjama“, kazala je gradska sekretarka.

Nataša Stanisavljević je istakla da je Grad Beograd pomogao pri formiranju prvog punkta za masovnu imunizaciju na Sajmu.

„Grad je pomogao da se sale urede i juče je vakcinisana 1.241 osoba. Sve je funkcionisalo besprekorno i građani su bili zadovoljni. Zato čestitam svim medicinskim radnicima i svima koji pomažu u procesu imunizacije. Uverena sam da ćemo ovaj posao obaviti uspešno i na zadovoljstvo svih sugrađana“, kazala je Nataša Stanisavljević.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari