Zaštićeno stablo vrste „kelreuterija” na Kalemegdanu, prestaje da bude pod zaštitom države, kako je izglasano na poslednjoj sednici Skupštine grada, pa će sada ovo drvo moći da se seče bez posebnih dozvola.
U obrazloženju ove odluke navodi se da je Zavod za zaštitu prirode Srbije revizijom akata o zaštiti utvrdio da je to drvo „izgubilo svojstva i vrednosti zaštićenog prirodnog dobra“.
Kako je jedna vrsta bila zaštićena a zbog čega to sad odjednom nije, nigde nije objašnjeno.
Objašnjeno je bilo, prethodnom odlukom da se ova vrsta stavi pod zaštitu, da je kelreuterija na Kalemegdanu „u našoj zemlji redak primerak ove egzotične biljke čije je razmnožavanje teško i od velike je važnosti za nauku pa je zato potrebno da se stavi pod zaštitu“. Pored toga bilo je izričito zabranjeno da se ona „seče, lomi, ili na makoji način uništava, bez dozvole nadležnih organa“. Nakon ukidanja statusa zaštićenog dobra, neće biti potrebne posebne dozvole da se ovo stablo poseče.
Na Kalemegdanu. prema tom rešenju, postoji jedno stablo kelreuterije čija je visina 10 metara, a posle izmene ove odluke, tu će ostati tri stabla koja su i dalje pod zaštitom države, mečja leska, evropska bukva i hrast lužnjak.
U okviru kalemegdanskog parka, na prostoru Gornjeg grada i Malog Kalemegdana, na proleće je posađeno 76 novih stabala, osam različitih vrsta. Stoga je zbunjujuća činjenica da je u jednom od najstarijih i najposećenijih parkova grada, prestala da dejstvuje državna zaštita na jednom od četiri retka stabla.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.